Arhitektuurikonkurss „Kohanduv linn“ („Urban Adaptation“) – puitmoodulite abil loodud paindlikkus
Hooned on staatilised. Need teenivad seda eesmärki, milleks need loodi. Kui linnad aga kasvavad ja kogukonna vajadused muutuvad, saab sellest probleem. Moodulehitus, kus kasutatakse Kerto LVLi ja muid töödeldud puidust tooteid, aitab seda probleemi lahendada, kuna selle abil on võimalik luua hooneid, mis on kohandatavad, jätkusuutlikud ja konkurentsivõimelise hinnaga. On aeg pakkuda lahendusi, mis suudaks meie linnade muutuvate vajadustega kaasas käia. On aeg muuta linnad kohanduvaks.
VÕISTLUS „KOHANDUV LINN“ („Urban adaptation“) kutsub arhitekte ja tudengeid üle kogu maailma otsima viise, kuidas luua mitme otstarbega hooneid, mis suudavad linnakogukondade muutuvate vajadustega kohaneda. Hoone elutsükli jooksul võivad ootused sellele demograafiliste, kultuuriliste või poliitiliste muutuste tõttu kardinaalselt muutuda. Mõni kogukond võib vajada vähem büroopinda ja rohkem lasteaedu. Või vastupidi.
Lisaks kohandatavusele peab linnaehitus muutuma tõhusamaks ja keskkonnasäästlikumaks. Ehitustööstusest pärineb üle 30% globaalsest CO2 heitmest. Puit aga teeb hoopis vastupidist – see seob süsinikku. Töödeldud puit on konkurentsivõimelise hinnaga, kuna tehases valmistatud elementide ja moodulite abiga on ehitamine kiire. Niisugused elemendid on paindlikud ja võimaldavad luua kohandatavaid hooneid.
„Puitkonstruktsiooni on lihtne vastavalt olukorrale muuta. Puit kohandub kergesti: sellest on lihtne ehitada, kuid puitelemente on ka lihtne lahti võtta ja vastavalt muutuvatele vajadustele uuesti kokku panna,“ ütleb Rootsi arhitekt ja konkursi žürii liige Rahel Belatchew.
Võistlus
Võistluse korraldajad on Metsä Group, Aalto Ülikool ja Soome Keskkonnaministeerium. Osalejate ülesandeks on valida välja keskse asukohaga tühi maatükk mõnes linnapiirkonnas ja disainida sinna uuenduslik puitmoodulitest hoone või hoonete süsteem, mida on lihtsalt võimalik kogukonna muutuvate vajadustega kohandada. Lisaks visuaalsetele ja funktsionaalsetele kriteeriumidele peab hoone disain näitama ka (1) kohandatavust, (2) modulaarsust ja (3) jätkusuutlikkust.
Võistlustööde esitamise tähtaeg on 31. detsember 2020 kell 24.00 CET. Eelregistreerimine pole vajalik.
Esikoha auhinnaks on 15 000 € ja teise koha auhinnaks 5000 €.
Žürii
Žürii liikmed on Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi arhitektuuri ja urbanistika professor Andrew Scott, Rootsi arhitektuuribüroo Belatchew Arkitekter asutaja ja peaarhitekt Rahel Belatchew ning Norra arhitektuuribüroo MDH Arkitekter arhitekt ja partner Minna Riska.
Võitjad kuulutatakse välja 2021. aasta veebruaris.
„Töödeldud puidust ehitamine on nii tõhus kui ka keskkonnasäästlik. Ootan põnevusega uuenduslikke disaine, mis võtavad arvesse ehitise kogu elutsüklit,“ ütleb Metsä Groupi president ja tegevjuht Ilkka Hämälä.
Peame leidma viisi, kuidas luua mitme otstarbega hooneid, mis suudavad kohaneda kogukonna muutuvate vajadustega.
Me peame muutma oma linnad kohanduvaks.
Pildid: https://databank.metsagroup.com/l/vCnNwJnGSvq7
Lisainformatsiooniks võtke ühendust:
Viivi Kylämä, Marketing Manager, Metsä Wood
tel: +358 40 820 9850, viivi.kylama@metsagroup.com
Metsä Wood
Metsä Wood on üks Euroopa juhtivaid töödeldud puidust toodete valmistajaid. Metsä Wood on pühendunud ehitus-, tööstus- ja turustusklientidele konkurentsivõimeliste ja keskkonnasõbralike toodete pakkumisele. Metsä Woodi toodete hulka kuuluvad Kerto® LVL, vineer ja muud puidutooted.
2019. aastal oli Metsä Woodi müügitulu 0,4 miljardit eurot, ettevõttes töötab praegu ligikaudu 1500 inimest. Metsä Wood kuulub Metsä Groupi kontserni.
Jälgige Metsä Woodi: Twitter | Facebook | LinkedIn | Instagram | Pinterest