Wybierzcie się na wycieczkę pełną odkryć

Legendarna Dolna Saksonia – śladami Kopciuszka i innych

Dolna Saksonia jest ojczyzną niezliczonych baśni, legend i podań. To tutaj Kopciuszek zgubił swój pantofelek, jeż ścigał się z zającem, a Münchhausen nabierał każdego, podczas gdy Dyl Sowizdrzał drwił ze wszystkich na dworze. Dolna Saksonia jest częścią niemieckiego szlaku baśniowego, który prowadzi od Hanau do Buxtehude i przywraca do życia postaci z baśni braci Grimm i innych. Wiele letnich atrakcji jest zachętą do odkryć – jest to jednocześnie magiczna podróż przez najbardziej znane niemieckie baśnie. Odwiedzający Dolną Saksonię mają szansę przeżyć „urlop jak w baśni” zarówno na zaczarowanych szlakach turystycznych i drogach rowerowych, jak i podczas wizyty na przedstawieniu kostiumowym pod gołym niebem, a także podczas zwiedzania legendarnych zamków i pałaców.

W małej miejscowości Polle na Pogórzu Wezerskim Kopciuszek jest u siebie. To w ruinach zamku hrabiego Eversteina zgubił swój szklany pantofelek. Również i dzisiaj jest to idealna sceneria dla znanej baśni braci Grimm. Od maja do września odwiedzający mogą w każdą trzecią niedzielę miesiąca wspólnie przeżyć tę historię podczas wystawiania sztuki Kopciuszek, na którą wstęp jest wolny. Mogą także z zamku rozkoszować się widokiem na dolinę Parku Krajobrazowego Solling-Vogler. Po lekcji z baśni mnogość szlaków turystycznych zaprasza do poznania najważniejszych atrakcji przyrodniczych regionu. Ci, którzy wolą podróżować na dwóch kółkach, mogą pędzić po zboczach rowerowego regionu: Na rodzinnym szlaku w Lesie Przygód czekają na dzieci różne atrakcje, takie jak rezerwat dzikiej przyrody w Neuhaus lub „Las Przygód w Schönhagen”, gdzie jama w ziemi odsłania ukryte korzenie drzew, a przyrodniczy plac zabaw pozwala małym badaczom poczuć się całkiem dużymi. Sportowcy też znajdą coś dla siebie pośród 16 górskich tras.

Hieronymus Carl Friedrich von Münchhausen, znany lepiej jako „zakłamany baron” (niem.: Lügenbaron), swą ojczyznę ma również na Pogórzu Wezerskim. Jego szalone zmyślone historie, jak „Jazda na kuli armatniej”, są znane na całym świecie. Nieznanym faktem jest, że on sam faktycznie opowiadał te historie. Münchhausen nie był postacią z baśni, urodził się w 1720 roku w Bodenwerder nad Wezerą. Ówczesny dworek rodziny Münchhausenów jest dziś ratuszem miasta, który można zwiedzać. Na dawnym dworze znajduje się muzeum Münchhausena, w którym to przewodnicy opanowują sztukę gawędzenia i zaskakują ciekawskich gości w każdym wieku. Każdego roku latem wystawiany jest musical Münchhausena, podczas którego opowiadane są i przedstawiane w rozrywkowy sposób pełne fantazji historie barona. Za rok miasto będzie świętować 300. rocznicę urodzin swojego słynnego potomka. Bodenwerder oferuje dzięki licznym domom szachulcowym, wieży twierdzy oraz pozostałościom muru miejskiego idealną scenerię dla baśniowego pobytu.

Z Buxtehude goście mogą udać się na szlak jeża i zająca na trasie odkryć, a w rejonie Braunschweiger Land skorzystać z przyjaznej rodzinom ścieżki rowerowej wzdłuż drogi rowerowej Sowizdrzała. Historia Szczurołapa z Hameln jest znana także poza granicami landu i od roku 2014 została wpisana na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Goście mogą ruszyć śladami Szczurołapa podczas oprowadzania po mieście lub przy okazji plenerowego wystawiania sztuki (12.05. – 15.09.2019), która już od 63 lat przyciąga dużych i małych widzów. Podróż przez Dolną Saksonię jest podróżą przez fantastyczne opowieści i malownicze pejzaże. Poza zajęciami związanymi z przyrodą i zwiedzaniem, na dużych i małych gości czekają tutaj także interesujące atrakcje, takie jak bajkowy las w Bad Harzburg oraz Ritter Rost Magic Park w Verden. Ten, kogo zachwyca pełne przepychu życie książąt i księżniczek lub kasztelanów, odwiedzi siedem zamków w rejonie Leinebergland i na Pogórzu Wezerskim. Wyruszcie zatem w podróż pełną odkryć do Dolnej Saksonii i doświadczcie baśniowego pobytu!

TourComm Germany GmbH & Co KG im Auftrag der TourismusMarketing Niedersachsen GmbH

Sina Schwarz

Olbrichtstraße 21

69469 Weinheim

+49 6201 60208 15

sina.schwarz@tourcomm-germany.com

www.lowersaxony-tourism.com

Tags: