OX2 i MEAG podpisują umowę na pierwszy projekt wiatrowy w Polsce

MEAG, spółka zarządzająca aktywami Munich RE i ERGO, zawarła z OX2 umowę na kupno farmy wiatrowej w Żarach, która będzie składać się z siedmiu turbin. To pierwszy projekt obu firm w naszym kraju.

Umowa odnosi się do farmy wiatrowej w Żarach na południowym zachodzie Polski. Projekt zabezpieczył 15-letni okres wsparcia (kontrakt różnicowy) na aukcji , która odbyła się w listopadzie 2018 roku.

"Polska jest rynkiem o ogromnym potencjale rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Jesteśmy dumni, że możemy rozpocząć realizację pierwszego projektu OX2 w Polsce. Cieszymy się na partnerstwo z MEAG i chcemy być częścią polskiej transformacji energetycznej i tym samym tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość", mówi Paul Stormoen, CEO OX2.

Holger Kerzel, dyrektor zarządzający MEAG: "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z OX2 i pomyślnie ukończonej transakcji. Dzięki energii generowanej przez farmę wiatrową w Żarach do 2050 roku będziemy w stanie zaoszczędzić 750 tys. ton CO2 w porównaniu z ogólnym miksem energetycznym Polski. Projekt ten spełnia nasze wysokie wymagania dotyczące zrównoważonych i udanych inwestycji komercyjnych."

OX2 będzie skonstruuje farmę wiatrową w ramach kontraktu EPC (kontraktu na efekt energetyczny). Zgodnie z harmonogramem, zostanie ona oddana do użytku i przekazana do MEAG na początku 2021 roku. Szacuje się, że farma wiatrowa będzie produkować łącznie około 67 GWh rocznie.

"W ciągu ostatniego roku OX2 zbudowała silny zespół i rozpoczęła szereg projektów w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na realizację przyszłych zamówień w zakresie energii odnawialnej" - mówi Katarzyna Suchcicka, Dyrektor Generalny OX2 na Polskę.

O projekcie
Wybrana turbina: N117 3.0 MW, całkowita wysokość 180 m
Dostawca turbin: Nordex , Generalny wykonawca: PBDI 

Kontakt dla mediów
Katarzyna Suchcicka
Dyrektor Generalny OX2 w Polsce
katarzyna.suchcicka@ox2.com

O OX2
OX2 rozwija, buduje i zarządza produkcją projektów energii odnawialnej. W ciągu ostatnich 15 lat firma OX2 objęła wiodącą pozycję na światowym rynku lądowej energetyki wiatrowej, wytwarzając ponad 2 GW energii wiatrowej w regionie Skandynawii. Rozwijając dostęp do energii odnawialnej, OX2 wspiera zrównoważoną przyszłość. OX2 działa w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Polsce, Litwie i Francji. Główna siedziba firmy znajduje się w Sztokholmie, w Szwecji. Przychody ze sprzedaży w 2018 roku wyniosły 403 mln euro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.ox2.com/pl/ox2-w-polsce/.

O MEAG
MEAG zarządza aktywami Monachium Re i ERGO. MEAG posiada przedstawicielstwa w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a także oferuje swoje bogate know-how klientom instytucjonalnym i prywatnym. Obecnie MEAG zarządza aktywami o wartości 278 mld euro.

Tags:

About Us

About OX2OX2 develops, builds and manages renewable power generation. OX2 has taken a leading position in large-scale onshore wind power over the past 15 years, having generated more than 2,3 GW of wind power in the Nordic region. By constantly increasing access to renewable energy, OX2 is promoting the transition towards a more sustainable future. OX2 has operations in Sweden, Norway, Finland, Poland, Lithuania and France. Its head office is located in Stockholm, Sweden. Sales revenue in 2019 amounted to EUR 463 million. For more information, please visit: www.ox2.com

Subscribe

Quotes

Polska jest rynkiem o ogromnym potencjale rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Jesteśmy dumni, że możemy rozpocząć realizację pierwszego projektu OX2 w Polsce. Cieszymy się na partnerstwo z MEAG i chcemy być częścią polskiej transformacji energetycznej i tym samym tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość
Paul Stormoen, CEO OX2
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z OX2 i pomyślnie ukończonej transakcji. Dzięki energii generowanej przez farmę wiatrową w Żarach do 2050 roku będziemy w stanie zaoszczędzić 750 tys. ton CO2 w porównaniu z ogólnym miksem energetycznym Polski. Projekt ten spełnia nasze wysokie wymagania dotyczące zrównoważonych i udanych inwestycji komercyjnych
Holger Kerzel, dyrektor zarządzający MEAG