OX2 przejmuje spółkę Greenfield Wind – dewelopera farm wiatrowych w Polsce

Przejęcie polskiej spółki Greenfield Wind, zajmującej się procesem deweloperskim farm wiatrowych, pozwoli OX2 uzyskać wiedzę na szczeblu lokalnym, niezbędną do budowy i finansowania nowoczesnych farm wiatrowych na terenie Polski. Celem jest powiększenie portfolio oraz objęcie pozycji lidera na polskim rynku energatyki wiatrowej.

Grupa OX2 przejęła spółkę Greenfield Wind, zajmującą się rozwojem projektów farm wiatrowych w Polsce. Główna siedziba Greenfield Wind mieści się w Warszawie. Wraz z firmą przejęte zostały również weszelkie działania operacyjne, 11 pracowników oraz protfolio projektów o łącznej mocy około 220 MW.

- Polska jest dla nas interesującym rynkiem. Przejmując firmę, będącą lokalnym deweloperem, nabywamy niezbędne umiejętności i wiedzę, aby w przeciągu najbliższych dwóch lat móc rozpocząć budowę kilku projektów farm wiatrowych. Cieszymy się z możliwości rozpoczęcia współpracy z naszym nowym polskim zespołem – mówi Johan Ihrfelt, prezes Grupy OX2.

W ostatnich latach obserwowany jest stały proces konsolidacji polskiego rynku energetyki wiatrowej. Zielone certyfikaty zostaną wyparte przez system aukcyjny, który będzie wymagał od projektów wysokiej jakości oraz przewidywalnych kosztów. Taka strategia doskonale wpasowuje się w profil działalności OX2, jako że firma ma duże doświadczenie w pracy nad całym procesem deweloperskim farm wiatrowych.

- Cieszymy się, że stajemy się częścią Grupy OX2. Daje nam to szansę bycia wiodącym dostawcą rozwiązań „pod klucz” w ramach operacyjnych pakietów energetyki wiatrowej w Polsce. Będziemy dalej obsługiwać i rozwijać własny portfel projektów, ale zamierzamy ponadto rozszerzyć działalność nabywając projekty zewnętrzne – tłumaczy Peter Hogren, były prezes Greenfield Wind, teraz prezes i dyrektor na Polskę OX2 Wind Poland.

W skutek zmian w strukturze, firma Greenfield Wind zmienia nazwę na OX2 Wind Poland. Prace nad intergracją obu organizacji przebiegają w szybkim tempie.

Fakty na temat OX2

  • OX2 nazywało się wcześniej O2. Nazwa została zmieniona w maju 2014 roku.
  • OX2 zrealizowało prawie połowę wielkoskalowych projektów naziemnej energatyki wiatrowej w krajach skandynawskich.
  • OX2 wybudowało do tej pory instalacje o mocy około 600 MW i zaprojektowało farmy wiatrowe o łącznej mocy 1000 MW.
  • OX2 zarządza obecnie 23 farmami wiatrowymi (498 MW), które produkują ponad 1,4 TWh/rok.
  • Klientami OX2 są głównie międzynarodowi inwestorzy finansowi oraz najwięksi odbiorcy energii elektrycznej, jak np. Allianz, Google, IKEA.

OX2 prowadzi również działalność w innych dziedzinach energii odnawialnej, np. biomasa.

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z:
Peterem Hogrenem, prezesem OX2 Wind Poland, kom: +48 531 217 316, peter.hogren@ox2.com
Paul Stormoen, prezesem OX2 Wind, kom: +46 70-671 18 18, paul.stormoen@ox2.com

OX2 projektuje, buduje, finansuje i zarządza instalacjami energii odnawialnej. Firma napędza rozwój zrównoważonego sektora energetycznego dając możliwość inwestowania i posiadania na własność instalacji energii odnawialnej podmiotom sektora finansowego oraz dużym odbiorcom energii, takim jak przedsiębiorstwa i gminy. OX2 stoi za większością wielkoskalowych inwestycji wiatrowych w Skandynawii, prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ox2.com.

Tags:

Subscribe

Quotes

Polska jest dla nas interesującym rynkiem. Przejmując firmę, będącą lokalnym deweloperem, nabywamy niezbędne umiejętności i wiedzę, aby w przeciągu najbliższych dwóch lat móc rozpocząć budowę kilku projektów farm wiatrowych. Cieszymy się z możliwości rozpoczęcia współpracy z naszym nowym polskim zespołem.
Johan Ihrfelt, prezes Grupy OX2
Cieszymy się, że stajemy się częścią Grupy OX2. Daje nam to szansę bycia wiodącym dostawcą rozwiązań „pod klucz” w ramach operacyjnych pakietów energetyki wiatrowej w Polsce. Będziemy dalej obsługiwać i rozwijać własny portfel projektów, ale zamierzamy ponadto rozszerzyć działalność nabywając projekty zewnętrzne.
Peter Hogren, były prezes Greenfield Wind, teraz prezes i dyrektor na Polskę OX2 Wind Poland.