Zawarcie umowy między Allianz i OX2 na zakup 21 MW farmy wiatrowej w Finlandii

Allianz, międzynarodowa firma ubezpieczeniowa, podpisała z firmą OX2, działającą w sektorze energetyki wiatrowej, umowę zakupu sześciu turbin wiatrowych w Jouttikallio, Lapua, Finlandia. Jest to pierwsza inwestycja w energetykę wiatrową firmy Allianz na fińskim rynku.

„Wejście na rynek fiński jest dla nas kolejnym ważnym kamieniem milowym w tym roku. Finlandia stanowi obiecujący rynek energetyki wiatrowej, zaś obecna inwestycja pomoże nam w rozbudowie i w dalszej dywersyfikacji naszego portfela OZE”, mówi David Jones, szef OZE w Allianz Capital Partners. „Cieszymy się, że możemy dalej rozwijać relacje z OX2, i spodziewamy się udanej i długoterminowej współpracy przy tej inwestycji.”

Planowana farma wiatrowa będzie zlokalizowana w Jouttikallio, Lapua, ok. 80 km od Vaasa i składać się będzie z sześciu turbin o szacowanej produktywności na poziomie 63 GWh rocznie.

Inwestycja ta została przygotowana przez fińską spółkę energetyki wiatrowej, Innopower, która uzyskała wszystkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. W maju, Innopower i OX2 rozpoczęły współpracę, w ramach której OX2 odpowiada za dalszy rozwój, projekt techniczny, przetargi na dostawy, finansowanie i prace budowlane na potrzeby inwestycji.

Umowa z Allianz oznacza, że OX2 może przystąpić do prac budowlanych, a jednocześnie zaangażowanie firmy Innopower w projekt dobiega końca. Ukończenie inwestycji i przekazanie jej Allianz planowane jest na koniec 2016 r. Nie mniej jednak, OX2 w dalszym ciągu zajmować się będzie komercyjnym i technicznym zarządzaniem zbudowanej farmy wiatrowej.

„Jesteśmy dumni, że Allianz ponownie okazał nam zaufanie i z radością przygotowujemy się do realizacji kolejnej farmy wiatrowej dla naszego klienta, tym razem w Finlandii”, mówi Paul Stormoen, Dyrektor Zarządzający OX2 Wind.

Grupa OX2 wcześniej zawarła z firmą Allianz umowę na dwie inwestycje, o łącznej mocy 105 MW, zlokalizowane na terenie Szwecji.

Najważniejsze informacje dotyczące farmy wiatrowej Jouttikallio

  • Farma wiatrowa składać się będzie z sześciu turbin wiatrowych Vestas V126-3.45 MW (21 MW)
  • Cała instalacja ma generować rocznie 63 GWh, co odpowiada rocznej konsumpcji energii elektrycznej ok. 12 tys. gospodarstw domowych (5,000 kWh rocznie).

W celu uzyskania dodatkowych informacji i przeprowadzenia wywiadu prosimy o kontakt z:

Paul Stormoen, Dyrektor Zarządzający OX2 Wind, +46 70-671 18 18.
paul.stormoen@ox2.com

Allianz Capital Partners: Stefanie Rupp-Menedetter, +49 89 3800-2743.
stefanie.rupp@allianzcapitalpartners.com

Allianz Capital Partners jest częścią grupy Allianz, odpowiedzialną za wewnętrzne zarządzanie niekonwencjonalnymi inwestycjami. Posiadając biura w Monachium, Londynie, Nowym Yorku i Singapurze, Allianz Capital Partners zarządza aktywami wartymi ok 12 miliardów euro. Główny nacisk inwestycyjny jest położony na bezpośrednie inwestycje infrastrukturalne oraz w energetykę odnawialną jak również inwestycje w modelu private equity. Strategia inwestycyjna ACP polega na tworzeniu atrakcyjnych, długo terminowych oraz stabilnych stop zwrotu jednocześnie dywersyfikując ogólne portfolio inwestycyjne całej grupy Allianz.
Więcej o Allianz

OX2 rozwija, buduje, finansuje i zarządza projektami energii odnawialnej w północnej Europie. Napędzamy proces przemiany sektora energetycznego w kierunku zrównoważonych rozwiązań, oferując inwestorom finansowym jak i dużym odbiorcom energii możliwość inwestowania oraz posiadania na własność instalacji odnawialnych źródeł energii. OX2 zrealizowało znaczną część wielkoskalowych projektów lądowych farm wiatrowych w Skandynawii. Grupa OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Norwegii i w Polsce. Więcej o OX2

Tags:

OX2

About Us

About OX2OX2 develops, builds and manages renewable power generation. OX2 has taken a leading position in large-scale onshore wind power over the past 15 years, having generated more than 2 GW of wind power in the Nordic region. By constantly increasing access to renewable energy, OX2 is promoting the transition towards a more sustainable future. OX2 has operations in Sweden, Norway, Finland, Poland, Lithuania and France. Its head office is located in Stockholm, Sweden. Sales revenue in 2018 amounted to MEUR 403. For more information, please visit: www.ox2.com

Subscribe