Pressiteade: Paulig investeerib idufirmasse, mis aretab kliimamuutustele vastupidavamaid kohviube
Pauligi kapitaliinvesteeringute üksus PINC investeerib Prantsuse idufirmasse Amatera, mis on mitmeaastaste taimede kestliku kasvatamise valdkonna innovatiivne biotehnoloogiaplatvorm. Amatera uuendusliku lahenduse abil saab kohviube aretada tavapärasest neli kuni viis korda kiiremini GMOsid kasutamata. Selle eesmärk on luua uus kohvisort, mis ühendab endas araabika rikkaliku maitse robusta vastupidavuse ja suurema saagikusega. Investeering aitab kaasa Pauligi eesmärgile arendada toidukultuuri, mis on hea nii inimestele kui ka planeedile.
Igal aastal tarbitakse maailmas umbes triljon tassi kohvi ja eelduste kohaselt kasvab nõudlus veelgi. Samal ajal on kohvipuu üks maailma kõige ohustatumaid ja kliimamuutustest rohkem mõjutatumaid põllukultuure. Kliima soojenemine vähendab kohvi kasvatamiseks sobivat ala 2050. aastaks kuni 50%2, 3. See mõjutab eriti piirkondi, kus kasvatatakse kvaliteetseid araabika ube.
Üha suurenev nõudlus kohvi järele nõuab uusi lahendusi, mis on kliimamuutustele vastupidavamad, et tagada tulevastele põlvedele kohvi kättesaadavus ja taskukohasus ning majanduslikult ja keskkonna seisukohast kestlik kohvitootmine. See kehtib ka paljude teiste taimede kohta.
„Investorina meeldib meile väga selle platvormi läbimurdepotentsiaal ja mitmekülgsus. Võrreldes teiste põllukultuuridega on kohvi vallas tehtud vähem teadus- ja uuendustööd. Kuna kohv on üks Pauligi põhitoodetest, oleme loomulikult rõõmsad, et Amatera esimene lahendus seostub just sellega ning meie arutelud kaubandusettevõtete ja klientidega osutavad, et huvi on suur. Oleme alles algusjärgus, kuid meeskond ja selle partnerid on tipptasemel ning ootame põnevusega, et näha, mida nad suudavad,“ nendib PINCi juht Marika King.
Kohvipuude aretamise kiirendamine rakkude abil
Tavapärased aretusmeetodid on aeganõudvad ja võtavad kuni 20 aastat. Amatera kiirendab tavapärast aretamist raku tasandil töötamise teel, kiirendades taimede loomulikku evolutsiooni, nende valikut ja hübridiseerimist GMOsid kasutamata.
„See tehnoloogia ei ole iseenesest uus, kuid seda pole rakendatud mitmeaastaste taimede, näiteks kohvipuude suhtes, kuna see on keerukam ja nõuab mitut rakubioloogilist läbimurret. See on ka põhjus, miks geenimuutmise tehnoloogia ei toimi nii hästi. Meie tehnoloogia on tõeliselt uuenduslik ja seda on võimalik rakendada paljude teistegi põllukultuuride, näiteks kakao, banaani, viinamarjade ja isegi ravimites kasutatavate taimede suhtes,“ sõnab Amatera kaasasutaja ja tehnoloogiajuht Lucie Kriegshauser.
Rikkalik maitse ja kofeiinivabad oad, mis vastavad tarbija nõudmistele
Amatera eesmärk on aretada kohvisort, mis ühendab endas araabika rikkaliku maitse robusta vastupidavuse ja suurema saagikusega. Selle oasordi nimi on Robustica.
Peale Robustica töötab meeskond looduslikult kofeiinivaba araabika oa kallal, et vastata kofeiinita kohvi eelistavate tarbijate üha suuremale nõudlusele.
„Kavatseme tuua looduslikult kofeiinivaba kohvioa ja uue Robustica turule umbes 3–5 aasta jooksul. Tänu sellele rahastamisvoorule on meil mõlemal vahendid ja suurepärased investorid, kes saavad meie teekonnale kaasa aidata. PINC sobib selleks täiuslikult, kuna see jagab teadmisi kohvitööstusest ja soodustab sidemete loomist huvitavate kaubandusettevõtetega,“ lausus Amatera tegevjuht ja kaasasutaja Omar Dekkiche.
1,5 miljoni eurost rahastamisvooru juhtis PINC ning selles osalesid Exceptional Ventures (Ühendkuningriik), Mudcake (endine Trellis Road, Rootsi), Joyance partners (USA), AgFunder (USA) ja mitu kogenud biotehnoloogiaettevõtjat, sealhulgas Nicolas Morin-Forest Gourmeyst.
Mis on PINC?
PINC on Pauligi kapitaliinvesteeringute üksus s, mis tegeleb investeeringutega toiduainete tulevikuga seotud uutesse idufirmadesse. PINCi eesmärk on aidata Pauligil ettevõttena uueneda ja areneda ning parandada inimeste maitseelamusi ja planeedi kestlikkust.
Pauligist
Paulig on toidu- ja joogitootmise pereettevõte, mis loob uut, kestlikku toidukultuuri, mis on hea nii inimestele kui ka planeedile. Paulig pakub maitseelamusi: kohv ja muud joogid, Tex Mex, maitseained, snäkid ning taimsed tooted. Ettevõtte kaubamärgid on Paulig, Santa Maria, Risenta, Poco Loco ja Zanuy. Pauligi müügitulu oli 2022. aastal 1,1 miljardit eurot. Ettevõttel on 13 riigis 2300 töötajat, kes töötavad selle nimel, et elu oleks täis maitseid. https://www.pauliggroup.com/et; https://pauligpro.com/ee; https://paulig.ee/ee; https://www.santamariaworld.com/ee/.
Amaterast
Amatera Biosciences töötab välja GMO-vaba aretusplatvormi, mis on optimeeritud mitmeaastaste põllukultuuride tarbeks ning kiirendab taimede valikut ja ristamist, nihutades in vitro kultuuri piire. Selle tehnoloogia esimesed kasutusalad hõlmavad kohvi ja hiljem laiendatakse seda teistele mitmeaastastele põllukultuuridele, mida ohustavad kliimamuutused ja ulatuslikud haigused, näiteks kakaole ja viinamarjadele.
Pressikontakt
Margit Palm
Pauligi kommunikatsioonijuht Baltikumis
margit.palm@paulig.com
+372 5904 8554
Allikad:
- „Global consumption is forecast to grow with a 2,3% CAGR in 2023–2027“ (allikas: Euromonitor International Limited [2023] © Kõik õigused kaitstud)
- National Geographic: „What Climate Change Means for the Future of Coffee, Cashews, and Avocados“
- Ainhoa Magrach ja Jaboury Ghazoul, „Climate and Pest-Driven Geographical Shifts in Global Coffee Production“