Nowa innowacyjna płyta warstwowa Ruukki Patina dodaje fasadom kolorytu

Report this content

KOMUNIKAT PRASOWY
Ruukki Construction
27 maja 2021

W czerwcu 2021 r. firma Ruukki Construction wprowadza na rynek nową płytę warstwową Ruukki® Patina. Płyta ta łączy  energooszczędne własności z patynowaną powierzchnią, która wnosi do projektów lekkiej obudowy budynków nowy, długo oczekiwany wygląd. Okładzina zewnętrzna płyty Ruukki Patina wykonana jest ze stali Cor-Ten®, szczególnie popularnej wśród architektów.  

Płyta warstwowa Ruukki Patina jest płytą energooszczędną, która dzięki swojej szczelności umożliwia zmniejszenie kosztów energii budynku o 20%. Mniejsze zużycie energii redukuje również emisje dwutlenku węgla i pozwala uzyskać wyższą punktację w systemach certyfikacji środowiskowej budynków, takich jak LEED i BREEAM.

Stal Cor-Ten® stanowi jeden z najbardziej ekologicznych wyborów, gdyż jest to stal niepowlekana. Po zakończeniu okresu użytkowania może być w całości poddana recyklingowi.

Rozwój produktów w Ruukki skupia się na trwałości i zrównoważonym charakterze płyt warstwowych. W przypadku Ruukki Patina, firma zgłosiła do opatentowania antykorozyjny zamek w styku płyt, opracowany specjalnie dla tego produktu. Złącza pomiędzy płytami zostały wykonane w taki sposób, że powstająca patyna nie przenika do styku płyt, co zapobiega potencjalnemu osłabieniu zamków produktu.

Płyty Ruukki Patina cechują się wyjątkową trwałością, a na ich rdzawo-brązowej powierzchni tworzy się z upływem czasu warstwa patyny. Jej nieustanne formowanie oznacza, że powierzchnia płyty sama się naprawia, np. w razie drobnego zarysowania powierzchni.

Ruukki Patina to płyta warstwowa, czyli prefabrykowany element ścienny składający się z warstwy izolacji między dwoma stalowymi okładzinami. Oprócz zastosowań w budownictwie przemysłowym, komercyjnym i logistycznym, płyty warstwowe są również odpowiednie dla innych typów budynków.

Płyty warstwowe Ruukki Patina produkowane są w zakładach Ruukki w Alajärvi (Finlandia) oraz w Obornikach Wlkp.

Dodatkowych informacji udziela:
Arkadiusz Krześniak, business manager

arkadiusz.krzesniak@ruukki.com  tel. +48 502 190 898

 

Ruukki Construction jest dostawcą stalowych produktów i usług budowlanych przeznaczonych do dachów i ścian zrównoważonych budynków. Zatrudniamy około 1400 pracowników i posiadamy 10 specjalistycznych zakładów produkcyjnych. Dzięki ugruntowanej obecności w 10 europejskich krajach możemy oferować klientom lokalnie nasze główne marki Ruukki i Plannja. Porównywalne obroty netto w 2020 roku wyniosły ok. 470 mln EUR. Jesteśmy firmą skandynawską, należącą do SSAB i posiadamy wieloletnie doświadczenie na rynku stalowym i budowlanym. www.ruukki.com

SSAB to firma stalowa z siedzibami w Skandynawii i Stanach Zjednoczonych, działająca w ponad 50 krajach świata. Spółka SSAB jest notowana na giełdzie Nasdaq w Sztokholmie oraz na giełdzie Nasdaq w Helsinkach. www.ssab.com