Estonia zamawia kolejne granatniki Carl-Gustaf M4 od Saab

Report this content

Siły Zbrojne Estonii zamówiły w Saab kolejne granatniki przeciwpancerne Carl-Gustaf® M4 wraz z amunicją. Wartość kontraktu wynosi ok. 100 milionów koron szwedzkich, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2021-2022.

Zamówienie zostało złożone w ramach wspólnej umowy ramowej zawartej z Estonią przy kontrasygnatach szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych (FMV) oraz Łotwy. Porozumienie to umożliwia estońskiemu klientowi składanie zamówień na broń Carl-Gustaf® M4 wraz z amunicją przez okres dziesięciu lat. System uzbrojenia Carl-Gustaf jest na wyposażeniu Estońskich Sił Zbrojnych od ponad dwóch dekad.

„Dzięki nowym dostawom, Estonia jeszcze bardziej wzmocni swoje zdolności operacyjne. Kolejna inwestycja tego klienta w system uzbrojenia Carl-Gustaf jest dla nas dowodem zadowolenia z wdrożonego rozwiązania” – podkreśla Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics.

„Dotychczasowa współpraca pomiędzy stroną estońską a szwedzką firmą Saab jest wysoko oceniana przez obydwu partnerów. Jesteśmy zadowoleni, że pomimo poważnych skutków pandemii, otrzymaliśmy zeszłoroczne zamówienie na czas, choć wiele innych firm miało problemy z realizacją dostaw” – mówi Ramil Lipp, menedżer ds. uzbrojenia strategicznego w Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych. „Obecnie złożyliśmy drugie już zamówienie na dostawy ok. 250 sztuk broni Carl-Gustaf® M4, która zastąpi dotychczas używane Carl-Gustaf M2. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że Saab jeszcze bardziej zwiększył swoje zdolności produkcyjne i pierwsze dostawy dotrą do nas już pod koniec tego roku" – dodaje.

Carl-Gustaf® M4 to najnowsza wersja rodziny przenośnych, naramiennych i wielozadaniowych granatników przeciwpancernych. Oferuje użytkownikowi szeroki wachlarz możliwości bojowych i pozwala żołnierzom zachować mobilność i skuteczność w każdej sytuacji. Granatnik M4 powstał na bazie ogromnych możliwości systemu Carl-Gustaf i oferuje zwiększoną celność, lżejszą konstrukcję i kompatybilność z przyszłymi modyfikacjami. Produkt współpracuje również z inteligentnymi systemami celowniczymi i przyszłymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak amunicja programowalna.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z:
Saab Press Centre,
+46 (0)734 180 018

presscentre@saabgroup.com

www.saab.com
www.saab.com/YouTube
Follow us on twitter: @saab

Saab dostarcza wiodące produkty, usługi i rozwiązania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa publicznego na całym świecie. Spółki grupy Saab działają i zatrudniają pracowników na wszystkich kontynentach. Dzięki pragmatycznej, nastawionej na innowacje i współpracę filozofii działania, Saab stale rozwija i ulepsza nowe technologie w celu zaspokojenia zmieniających się potrzeb klientów.