Wodowanie drugiego okrętu SIGINT produkowanego przez Saab dla Polskich Sił Zbrojnych.
14 stycznia 2026 r., w Gdańsku, odbyło się wodowanie drugiego polskiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) od Saab - ORP Henryk Zygalski.
ORP Henryk Zygalski to drugi i ostatni z okrętów rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT – Signals Intelligence) budowanych przez Saab dla Polskich Sił Zbrojnych w ramach programu „DELFIN”. Pierwszy okręt ORP Jerzy Różycki został zwodowanych 1 lipca 2025 r. Przed przyjęciem do służby, oba okręty zostaną odpowiednio doposażone w systemy rozpoznawcze oraz przejdą niezbędne próby morskie.
- Cieszymy się z pomyślnego wodowania drugiego polskiego okrętu SIGINT. Dzięki temu ważnemu projektowi wzmacniamy współpracę między szwedzkim i polskim przemysłem na rzecz bezpieczeństwa europejskiego w regionie Morza Bałtyckiego - powiedział Mats Wicksell, Szef obszaru biznesowego Saab Kockums.
Okrętowe systemy SIGINT umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie całego morskiego spektrum radioelektronicznego. W ramach programu „Delfin” Saab zlecił budowę okrętów stoczni Remontowa Shipbuilding, a polska firma MMC wspierała szwedzki koncern w pracach projektowych. Saab jest w pełni odpowiedzialny za dostawę i integrację zaawansowanych systemów misji. W realizację umowy zaangażowane są również inne podmioty polskiego przemysłu obronnego.
Dostawy okrętów planowane są w 2027 i 2028 roku.
Kontakt
Saab Press Center
+46 (0)734 180 018
presscentre@saabgroup.com
Saab to wiodąca firma sektora obronnego, której misją jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Zatrudniając 27 000 pracowników, Saab nieustannie przekracza granice technologii, tworząc bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat. Saab projektuje, produkuje i zapewnia wsparcie zaawansowanym systemom w dziedzinie lotnictwa, uzbrojenia, dowodzenia i kontroli, sensorów oraz systemów podwodnych. Siedziba Saab znajduje się w Szwecji. Firma prowadzi działalność na całym świecie i stanowi istotną część zdolności obronnych wielu państw.