• news.cision.com/
  • Sapa/
  • Fasady szklane z jednego z najbardziej zielonych stopów w branży stają się standardowym rozwiązaniem

Fasady szklane z jednego z najbardziej zielonych stopów w branży stają się standardowym rozwiązaniem

Report this content

Sapa, firma produkująca systemy aluminiowe, po raz kolejny demonstruje swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, wykorzystując w swoich szklanych rozwiązaniach elewacyjnych Sapa 4150 stop  Hydro CIRCAL o najwyższej zawartości surowców wtórnych na rynku. Pierwsze projekty budowane  oparte na rozwiązaniach Sapa ze stopem Hydro CIRCAL powstają już w  Norwegii, Belgii i Holandii.  

W 2018 r. Norweska grupa Hydro, właściciel Sapa, wprowadziła na rynek nowy stop aluminium Hydro CIRCAL 75R. Stop składa się w co najmniej 75% z poużytkowych odpadów z fasad i okien, które zostały zdemontowane z budynków i poddane całkowitemu recyklingowi. Jest to najwyższej jakości stop z jedną z najwyższych ilości materiałów pochodzących z recyklingu, która jest obecnie dostępna na rynku. „W przeciwieństwie do ogólnie dostępnych na rynku rozwiązań aluminiowych, które są promowane przy użyciu materiałów z recyklingu, nasze podejście do Hydro CIRCAL 75R nie koncentruje się na złomach technologicznych, ale na materiale wycofanym z eksploatacji” - wyjaśnia Alexandre Bistes, dyrektor marki w Sapa. Dzięki rozwiązaniom systemowym Sapa wykorzystującym Hydro CIRCAL złom aluminiowy jest ponownie zawracany do cyklu produkcyjnego (górnictwo miejskie). Przetapianie aluminium do nowych zastosowań wymaga tylko 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium pierwotnego. Im wyższa zawartość aluminium pochodzącego z recyklingu, tym niższy ślad węglowy. Hydro CIRCAL 75R ma najmniejszy ślad węglowy na świecie: około 2,0 kg CO2 (1,5–2,3 kg CO2) na kilogram aluminium - 6 razy lub 84% mniej niż średnia światowa dla pierwotnej ekstrakcji. 

Obecnie realizowane są pierwsze zamówienia dla Sapa wykorzystujące ten stop. Jednym z pierwszych jest najbardziej perspektywiczny budynek w Oslo, Økern Portal, jest to projekt społecznościowy stanowiący niecodzienne połączenie między przemysłem a lokalną społecznością skupione w  budynku komercyjnym, który oferuje od elastycznej powierzchni biurowych po restauracje i centra kulturowe dla pracowników i pobliskich mieszkańców. Obiekt jest budowany przez Oslo Pension Insurance i zostanie ukończony w 2020 roku. Szklane fasady na pierwszym i drugim piętrze są zaprojektowane jako standardowe ściany osłonowe, a H-Fasader Glassteam AS dostarczy między innymi 3000 metrów kwadratowych zewnętrznej fasady Sapa 4150 z Hydro CIRCAL. 

„Udział w realizacji tego budynku jest dla nas interesujący, chcemy być dostawcą oferującym zrównoważone rozwiązania, a użycie fasady Sapa 4150 z Hydro CIRCAL idealnie pasowało do tego projektu.  Tym samym Sapa  stała się dla naturalnym wyborem producenta”, mówi Paal Østhus, kierownik projektu z H-Fasader Glassteam AS: „Ponadto istnieje wiele innych czynników, które odgrywają rolę, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój w tym projekcie. Obiek posiada certyfikat „Breeam Excellent” i jego ogólne założenia kładą ogromny nacisk na użycie materiałów pochodzących z recyklingu.” 

Jedna z najbardziej zrównoważonych firm w branży aluminium 
Hydro jest pierwszym producentem aluminium, który dostarcza najwyższej jakości aluminium pochodzące z recyklingu z certyfikowaną zawartością co najmniej 75% odpadów poużytkowych. Rozdrabnianie i sortowanie złomu odbywa się w specjalnym zakładzie w Dormagen w Niemczech. Następnie fabryka wysyła metal do zakładu przetopu w Clervaux w Luksemburgu, gdzie produkowane są profile Hydro CIRCAL 75R. Proces produkcji jest w pełni identyfikowalny, a produkt jest certyfikowany przez niezależną jednostkę (DNV-GL). 

„Od lutego 2020 r. szklana fasada Sapa 4150 będzie dostarczana na bazie stopu Hydro CIRCAL jako standardowe rozwiązanie. Dzięki temu systemowi producent profili metalowych może dostarczać różne rodzaje ścian osłonowych np. do domów pasywnych, ognioodporne itd., w wielu różnych wariantach projektowych ”, wyjaśnia Johan Strand, dyrektor sprzedaży w Hydro Building Systems, region North i dodaje, że„ wkrótce pojawi się więcej produktów z naszej oferty Sapa ”. 

Ambitne europejskie poziomy emisji 

Zgodnie z celami Komisji Europejskiej dotyczącymi zrównoważonego rozwoju wszystkie nowo powstałe budynki mają działać przy zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 r., A do 2050 r. wszystkie budynki muszą działać przy zerowej emisji dwutlenku węgla. W obliczu nadchodzącego kryzysu klimatycznego i coraz bardziej surowych przepisów branża musi się dostosować. Dzięki Hydro CIRCAL 75R, Sapa umożliwia właścicielom budynków i architektom osiągnięcie najwyższych parametrów w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym certyfikatów zielonych budynków, takich jak LEED, BREEAM lub DGNB. 

Subscribe

Media

Media