• news.cision.com/
  • Sapa/
  • Lindesberg Hälsocenter maksymalizuje dostęp naturalnego światła dzięki dziedzińcowi ze szklanymi fasadami i szklanym dachem.

Lindesberg Hälsocenter maksymalizuje dostęp naturalnego światła dzięki dziedzińcowi ze szklanymi fasadami i szklanym dachem.

Report this content

Architektura dobrego samopoczucia nie jest czymś nowym. Niektórzy powiedzieliby, że zaczęło się to już na początku XX wieku, jako część nowoczesnego ruchu. Zdrowe warunki mieszkaniowe już wtedy były podstawową koncepcją, a wiele budynków zostało zbudowanych w celu poprawy dobrostanu poprzez projektowanie. Cechą wspólną tego typu architektury jest duża ilość naturalnego światła, widok na zewnątrz oraz zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Lindesberg hälsocenter nie jest wyjątkiem, budynek został zaprojektowany przy użyciu nowoczesnych narzędzi technologicznych, takich jak symulacja światła dziennego, obliczenia energetyczne, analizy mikroklimatu itp.

Lindesberg Hälsocenter znajduje się w Szwecji, jest pięknie zaprojektowany, zbudowany z drewnianych paneli połączonych z aluminiową szklaną fasadą, naturalnym betonem oraz szklano-trawiastym dachem. Budynek składa się z dwóch głównych obiektów - części mieszkalnej i ośrodka zdrowia. Obie te części łączy olśniewająca, przeszklona galeria o nazwie „Galeria Zmysłów”. Atrium jest rdzeniem budynku oraz miejscem wielu spotkań. Aby wejść do któregoś z obiektów, należy przejść przez galerię, a z niej do interesującej nas części. Ma to na celu stworzenie bezpiecznego środowiska, które umożliwi spokojne mieszkanie w mieście. „Galeria Zmysłów” jest technicznie częścią wewnętrzną, ale dla gości i lokatorów wewnątrz i zewnątrz jest jednością dzięki dużym przeszklonym sekcjom. Spacerując po budynku widzimy, że  naturalne światło wpada niemalże wszędzie. Nie tylko przez szklany dach, lecz także przez duże przeszklone fasady, a nawet przez części podłogi, które są wykonane ze szkła. Naturalne światło odegrało dużą rolę już w fazie projektowania. Wszystkie 32 jednostki mają widok nawet na niebo, dzięki  przeszklonym sekcjom konstrukcyjnym budynku. Ten projekt jest starannie przemyślany i wyposażony nie tylko w piękne materiały, ale także w funkcje, które uwzględniają zrównoważony rozwój. W całym projekcie wykonano obliczenia energetyczne i symulacje światła dziennego z uwzględnieniem certyfikatów środowiskowych budynków. Część energii budynku pochodzi z paneli słonecznych, które zostały umieszczone na dachu. Część mieszkalna dostała srebrny certyfikat SGBC dla budynków środowiskowych, a ośrodek zdrowia – złoty certyfikat SGBC dla budynków środowiskowych. Lindesberg Hälsocenter jest naturalnym punktem łączącym nie tylko ze względu na różnego rodzaju obiekty, ale także ze względu na bliskość natury, linii kolejowej i centrum podróży. Bez względu na to, czy jesteś mieszkańcem budynku, czy też nie, powinno to być miejsce, do którego chcesz się udać, gdy pragniesz harmonii i spokoju.

System 4150 firmy SAPA wraz ze szkłem laminowanym został użyty w elementach elewacji, aby sprostać wysokim wymaganiom dotyczącym poziomu hałasu. Dach został zbudowany z SAPA 5050 i jest skonstruowany tak, aby był energooszczędny i samoczyszczący. Drzwi, 2086 i 2050, również pochodziły z SAPA.

Architekt: White Architects

Wykonawca stolarki: Glaslindberg

Produkty: Fasada SAPA: 4150, Dach: SAPA 5050, Drzwi 2086 i 2050

Foto: Åke E: son Lindman & White


-

Kontakt:

Błażej Dobrowolski

+48 42 683 63 73 / system.pl@hydro.com
www.sapabuildingsystem.pl

Sapa Building System offers architects, specifiers, metal fabricators, investors and home-owners worldwide an extensive range of innovative, reliable and
aesthetically pleasing aluminium systems for curtain walling, façades, doors, windows and building-integrated photovoltaics. Sapa Building System is one of the
largest suppliers of aluminium building systems in Europe and is part of the global aluminium company Hydro. 

Tags:

Subscribe

Documents & Links