• news.cision.com/
  • Sapa/
  • PROJEKTOWANIE ZRÓWNOWAŻONYCH FASAD W GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM: JAK WYBRAĆ BARDZIEJ EKOLOGICZNE ALUMINIUM

PROJEKTOWANIE ZRÓWNOWAŻONYCH FASAD W GOSPODARCE O OBIEGU ZAMKNIĘTYM: JAK WYBRAĆ BARDZIEJ EKOLOGICZNE ALUMINIUM

Report this content

EKOLOGICZNE ALUMINIUM

Skąd wiadomo, czy systemy, które wybieramy z aluminium architektonicznego pochodzącego z recyklingu, są wykonane z aluminium, które rzeczywiście było wcześniej używane, czy też są to po prostu odpady z procesu produkcyjnego? A dokładniej, dlaczego miałoby Cię to obchodzić? Ponieważ deweloperzy i architekci coraz częściej starają się projektować z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym, wyjaśniamy tutaj niektóre subtelne, ale istotne terminy i tłumaczymy, jak wybrać odpowiedni produkt do „zielonej” fasady do następnego projektu.

 

Jak wiadomo, aluminium jest jednym z niewielu materiałów, które zachowują swoje właściwości po recyklingu. Może być przetopione i użyte ponownie w nowych produktach, co czyni je metalem przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym materiałem budowlanym. Być może nie wiesz, że aluminium to nie tylko aluminium. To samo dotyczy zawartości pochodzącej z recyklingu. Nieprawidłowe stosowanie terminów może prowadzić do nieporozumień poprzez wyolbrzymianie korzyści dla środowiska - co może potencjalnie podważyć wiarygodność przemysłu aluminiowego.

Kiedy więc producenci fasad mówią o tym, że ich systemy są produkowane z aluminium pochodzącego z recyklingu, używając takich terminów jak złom (odpad) produkcyjny czy złom poużytkowy, warto znać różnicę, ponieważ jest ona dość istotna.

Złom aluminiowy produkcyjny i poużytkowy - jaka jest różnica?
Po pierwsze, zawartość pochodząca z recyklingu obejmuje zarówno złom produkcyjny jak i poużytkowy w produkcie.

  • Złom wstępny lub technologiczny poddany recyklingowi - Odpad produkcyjny
    Jednym ze źródeł jest złom aluminiowy produkcyjny. Są to odpady produkcyjne z procesów wytwórczych, takich jak wyciskanie, gdzie metal nie został przetworzony na produkt konsumencki. Może być anodyzowany lub malowany, ale nie został użyty. Jest on zbierany z produkcji, oddawany do zakładów recyklingu, a następnie ponownie przetapiany na coś nowego. Jest to pozytywne, biorąc pod uwagę fakt, że kiedy poddajemy aluminium recyklingowi, oszczędzamy około 95 procent energii zużywanej do produkcji aluminium pierwotnego.
     
  • Złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane
    Poużytkowy złom aluminiowy to metal, który został użyty w produkcie, który przeszedł przez cały cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może być uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie zburzony, a aluminium zostanie pozyskane i wysłane do przetopienia, a następnie zastosowane w nowym produkcie.

Co oznacza ta różnica - im wyższa zawartość odpadów poużytkowych, tym niższy ślad węglowy.

Trudniej jest wyprodukować najwyższej jakości metal z wysoką zawartością odpadów poużytkowych. Jednakże, daje to niższy ślad węglowy i dlatego jest bardziej atrakcyjne z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa. Wracając do aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie poddana anodowaniu i malowaniu. Może również zawierać przekładkę termiczną - izolację wewnątrz ramy. I odwrotnie, złom technologiczny to w zasadzie "czysty" metal.

Recykling aluminium z ram okiennych to złożony proces składający się z wielu etapów. Kontrola, separacja, rozdrabnianie, odbarwianie. Metal musi być również prześwietlony w celu określenia pierwiastków stopowych, a następnie posegregowany. Dlaczego? Ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być ze sobą łączone, jeśli chcemy, aby z obiegu recyklingowego powrócił stop o podobnej jakości. Aby te odpady aluminiowe nie trafiały na wysypiska, firma macierzysta Hydro stworzyła Hydro CIRCAL - gamę produktów aluminiowych wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takiego jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi.

Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL, z co najmniej 75% aluminium ze złomu poużytkowego - jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: przy 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 86% lub 7 razy mniej niż średnia światowa dla wydobycia pierwotnego.

Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Aby uniknąć wprowadzania klientów w błąd, producent wprowadzający na rynek produkty o wysokiej średniej zawartości recyklingu powyżej 90% powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowgo i produkcyjnego wchodzą w ich skład.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne produkty w projektach budowlanych, wszystkie okna, drzwi i fasady są teraz produkowane z Hydro CIRCAL - wysokiej jakości aluminium pochodzącego z recyklingu lub Hydro REDUXA - certyfikowanego aluminium niskoemisyjnego.

Oznacza to, że jako architekci i osoby odpowiedzialne za specyfikację ,Państwa projekty będą już spełniać normy, w tym certyfikaty zielonych budynków, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi pod kątem wiarygodności ekologicznej?

- Sprawdź identyfikowalność
Dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie, czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny oraz czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt.

- Dowód certyfikacji
Systemy mogą również posiadać inne certyfikaty, takie jak ift Rosenheim, EPD (Environmental Product Declaration) lub międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle™.

- Spełnia normy budownictwa ekologicznego
Ponadto na rynku brytyjskim dostępne są produkty z systemów aluminiowych, które spełniają standardowe certyfikaty budownictwa ekologicznego, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

Jak można zapewnić wyższą zawartość aluminium pochodzącego z recyklingu w następnym projekcie?

Jeśli następny projekt będzie wymagał zastosowania pakietu systemów aluminiowych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, umieszczenie tego tekstu w dokumencie przetargowym zapewni wyraźne wskazówki dla łańcucha dostaw:

System korzysta z materiałów pochodzących z recyklingu w następującym zakresie:
- Aluminium z odzyskiem materiału co najmniej 75 % end-of-life (EoL), np. EN AW-6060 T66. W przypadku aluminium z odzyskiem EoL materiał, który został już zamontowany w budynku i usunięty z niego, jest ponownie poddawany recyklingowi.

Minimalny 75-procentowy udział materiału poużytkowego (≥ 75% EoL) musi zostać zweryfikowany za pomocą niezależnego certyfikatu.

Studium przypadku: Loughborough University Science and Enterprise Park

Projektem w Wielkiej Brytanii, w którym zastosowano Hydro CIRCAL jest Loughborough University Science and Enterprise Park (LUSEP). Projekt budynku zakładał uzyskanie bardzo dobrej oceny BREEAM. Aby osiągnąć ten cel, wszystkie strony zaangażowane w projekt musiały mieć wspólny etos zrównoważonego rozwoju, a Hydro CIRCAL był zgodny z podstawowymi wartościami architekta. Współpraca z dostawcą systemów aluminiowych na wczesnym etapie procesu projektowania i ścisła współpraca z nim jest kluczem do osiągnięcia zrównoważonego rozwiązania budowlanego. Dzięki ponad 60-letniemu doświadczeniu i globalnej sieci zasobów, SAPA jest w stanie pomóc architektom w osiągnięciu ich celów i spełnieniu wszystkich wymagań klienta.


-

Presskontakt:

Caroline Jonson

caroline.jonson@hydro.com / 076 113 97 98

Sapa Building System offers architects, specifiers, metal fabricators, investors and home-owners worldwide an extensive range of innovative, reliable and
aesthetically pleasing aluminium systems for curtain walling, façades, doors, windows and building-integrated photovoltaics. Sapa Building System is one of the
largest suppliers of aluminium building systems in Europe and is part of the global aluminium company Hydro. 

Tags:

Subscribe

Media

Media