Firma SSAB wprowadza nową metodę pomiaru ścieralności materiału – pozytywne właściwości stali Hardox 450

Firma SSAB jako pierwsza opracowała metodę pomiaru ścieralności materiału narażonego na działanie przepływającego żwiru. Metoda ta została wykorzystana w testach stali Hardox 450, a ich wyniki wykazały pozytywną charakterystykę zużywalności ściernej, co otwiera drzwi na możliwość produkcji lżejszych bębnów betoniarek i platform ładunkowych, charakteryzujących się długą trwałością. Metoda ta oraz jej wyniki zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na targach handlowych Bauma w Niemczech.

Powodem opracowania przez firmę SSAB własnej metody pomiaru ścieralności materiału jest brak znormalizowanej metody tego typu, która istniałaby na rynku, oraz która byłaby w stanie przeprowadzić symulację rzeczywistego zużycia ściernego z wykorzystaniem różnych materiałów.

– Nasza metoda pozwala przeprowadzić symulację różnego rodzaju zużycia ściernego, takiego jak zużycie w wyniku przepływu żwiru, zarówno w odniesieniu do zużycia uderzeniowego jak i ślizgowego, spowodowanego działaniem granitu, co stanowi ważny element podczas tworzenia przez nas nowych produktów – mówi Patric Waara, Kierownik ds. Technologii Ścierania w SSAB.

Żwir granitowy jest bardzo często wykorzystywany do budowy dróg, zarówno jako warstwa dociążająca lub jako składnik asfaltu i cementu i jest przyczyną ścierania się części podczas transportu. Jakość stali użytej do produkcji bębna betoniarki lub platformy ładunkowej pojazdu ma zatem decydujące znaczenie dla ich trwałości.

– Stal Hardox 450 została przetestowana według wewnętrznie opracowanej metody, a wynik jaki uzyskała jest bardzo pozytywny – stwierdził Waara. – Cienkie materiały stosowane w różnych produktach muszą być odporne na ścieranie, ponieważ wykorzystywane są one także do przewożenia ładunków. Mając w swej ofercie Hardox 450 firma SSAB jest spełnia wysokie wymagania określone przez producentów platform ładunkowych pojazdów i bębnów betoniarek.

Nowa metoda pomiaru ścieralności materiału opiera się na symulacji przepływu oraz tzw. metodzie elementów skończonych ( ang. Finite Element Method, FEM). FEM jest narzędziem analitycznym, stosowanym do ulepszania produktów poprzez kierowanie przepływu z dala od obszarów o wysokiej koncentracji naprężeń. W ten sposób zużycie ścierne materiału w miejscu największego obciążenia możne być zmniejszone.

Metoda ta została opracowana we współpracy z Dan’em Forsström’em, doktorantem na Uniwersytecie Technologicznym w Luleå, który pracuje nad całkowicie nową technologią łączącą w sobie dobrze znaną technologię symulacji przepływu z analizą FEM.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy skontaktować się z
Patric Waara, Kierownik ds. technologii ściernej, SSAB +46 70-378 62 46


Firma SSAB jest światowym liderem wśród dostawców stali o wysokiej wytrzymałości. Firma SSAB oferuje produkty opracowane przy ścisłej współpracy ze swoimi klientami, tworząc w ten sposób świat mocniejszy, lżejszy oraz bezpieczniejszy. Firma SSAB zatrudnia pracowników w ponad 45 krajach i posiada zakłady produkcyjne w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Firma SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Sztokholmie. www.ssab.com.

Tags:

About Us

SSAB is a Nordic and US-based steel company. SSAB offers value added products and services developed in close cooperation with its customers to create a stronger, lighter and more sustainable world. SSAB has employees in over 50 countries. SSAB has production facilities in Sweden, Finland and the US. SSAB is listed on the NASDAQ OMX Nordic Exchange in Stockholm and has a secondary listing on the NASDAQ OMX in Helsinki. www.ssab.com.