Firma SSAB wprowadza nową metodę pomiaru ścieralności materiału – pozytywne właściwości stali Hardox 450

Firma SSAB jako pierwsza opracowała metodę pomiaru ścieralności materiału narażonego na działanie przepływającego żwiru. Metoda ta została wykorzystana w testach stali Hardox 450, a ich wyniki wykazały pozytywną charakterystykę zużywalności ściernej, co otwiera drzwi na możliwość produkcji lżejszych bębnów betoniarek i platform ładunkowych, charakteryzujących się długą trwałością. Metoda ta oraz jej wyniki zostaną po raz pierwszy zaprezentowane na targach handlowych Bauma w Niemczech.

Powodem opracowania przez firmę SSAB własnej metody pomiaru ścieralności materiału jest brak znormalizowanej metody tego typu, która istniałaby na rynku, oraz która byłaby w stanie przeprowadzić symulację rzeczywistego zużycia ściernego z wykorzystaniem różnych materiałów.

– Nasza metoda pozwala przeprowadzić symulację różnego rodzaju zużycia ściernego, takiego jak zużycie w wyniku przepływu żwiru, zarówno w odniesieniu do zużycia uderzeniowego jak i ślizgowego, spowodowanego działaniem granitu, co stanowi ważny element podczas tworzenia przez nas nowych produktów – mówi Patric Waara, Kierownik ds. Technologii Ścierania w SSAB.

Żwir granitowy jest bardzo często wykorzystywany do budowy dróg, zarówno jako warstwa dociążająca lub jako składnik asfaltu i cementu i jest przyczyną ścierania się części podczas transportu. Jakość stali użytej do produkcji bębna betoniarki lub platformy ładunkowej pojazdu ma zatem decydujące znaczenie dla ich trwałości.

– Stal Hardox 450 została przetestowana według wewnętrznie opracowanej metody, a wynik jaki uzyskała jest bardzo pozytywny – stwierdził Waara. – Cienkie materiały stosowane w różnych produktach muszą być odporne na ścieranie, ponieważ wykorzystywane są one także do przewożenia ładunków. Mając w swej ofercie Hardox 450 firma SSAB jest spełnia wysokie wymagania określone przez producentów platform ładunkowych pojazdów i bębnów betoniarek.

Nowa metoda pomiaru ścieralności materiału opiera się na symulacji przepływu oraz tzw. metodzie elementów skończonych ( ang. Finite Element Method, FEM). FEM jest narzędziem analitycznym, stosowanym do ulepszania produktów poprzez kierowanie przepływu z dala od obszarów o wysokiej koncentracji naprężeń. W ten sposób zużycie ścierne materiału w miejscu największego obciążenia możne być zmniejszone.

Metoda ta została opracowana we współpracy z Dan’em Forsström’em, doktorantem na Uniwersytecie Technologicznym w Luleå, który pracuje nad całkowicie nową technologią łączącą w sobie dobrze znaną technologię symulacji przepływu z analizą FEM.

Aby uzyskać więcej informacji prosimy skontaktować się z
Patric Waara, Kierownik ds. technologii ściernej, SSAB +46 70-378 62 46


Firma SSAB jest światowym liderem wśród dostawców stali o wysokiej wytrzymałości. Firma SSAB oferuje produkty opracowane przy ścisłej współpracy ze swoimi klientami, tworząc w ten sposób świat mocniejszy, lżejszy oraz bezpieczniejszy. Firma SSAB zatrudnia pracowników w ponad 45 krajach i posiada zakłady produkcyjne w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Firma SSAB jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX Nordic Exchange w Sztokholmie. www.ssab.com.

Tags: