Eesti Draamateatri ja Soome Rahvusteatri esimese ühisteose Varamiehet/Varumehed esmaesitus toimub 06.05.

Report this content

Eesti Draamateatri ja Soome Rahvusteatri esimene ühislavastus „Varamiehet/Varumehed“ võtab luubi alla ühiskondliku nähtuse ja mõlemas riigis mõju avaldava reaalsuse: eesti võõrtööliste karmi argielu Soomes ja võõrsil töötamisega kaasneva ajutisuse tunde. Eestlase Andra Teede käsikirjal põhinevas ning soomlase Aino Kivi lavastatud fiktiivses teoses on kasutatud ulatuslikku dokumentaalset materjali. Oskuslikult ühtaegu humoorikas ja samas kurvameelne näidend tõstab nähtavale kohale selle, kui tähtsad eesti võõrtöölised Soomes on. Etenduses räägitakse soome ja eesti keelt ning see subtitreeritakse mõlemasse keelde. „Varamiehet/Varumehed“ etendub kevadel Soome Rahvusteatri suurel laval ja sügisel Eesti Draamateatris.

Foto: Mitro Härkönen

„Varamiehet/Varumehed“ pakub naeru ja ainest mõtlemiseks  

Soomes elab alaliselt rohkem kui 54 000 eesti päritoluga inimest ning see arv kogu aeg ka kasvab. Nad töötavad paljudes eri valdkondades, kuid enamasti ehitustöödel, administratiivtöötajatena ning tugiteenuseid pakkuvates asutustes. Peale alalisteks elanikeks registreerunute on Soomes palju sinna lühemaks või pikemaks ajaks elama asunud eestlasi. Korteriteks on sageli ühiskorterid, hostelid ja autod. Tööpäevad venivad tavaliselt pikaks.

Eesti Draamateatri ja Soome Rahvusteatri ühislavastusena sündinud „Varamiehet/Varumehed” võtab luubi alla ühiskondlikult tähtsa ja mõlemas riigis nähtava teema: eestlaste kätepaarid Soomes on kulda väärt, eesti võõrtööliste argielu Soomes aga karm. Eestlase Andra Teede käsikirjal põhinevas ning soomlase Aino Kivi lavastatud fiktiivses teoses on kasutatud ulatuslikku dokumentaalset materjali, nt intervjuusid.

Tempokas ja humoorikas etendus täis muusikat paneb mõtlema tõsiste asjade üle: kodu- ja pereigatsus, kõrvalisuse ja pideva ajutisuse tunne riigis, mis on lähedal, kuid samas nii kaugel. Etendus esitab küsimuse, mis asjad eestlasi ja soomlasi ühendavad, mis neid lahutavad. Aga missuguseid eelarvamusi on soomlastel lähedase naaberriigi kodanike suhtes? Ja kuidas võib hakata eestlast soomlaseks pidama, kuidas ta omaks võetakse? Või kas on seda üldse vaja?

 „Eestlased on Soomes nähtamatu vähemus. Oleme vennasrahvad, kuid teps mitte alati pole Soome olnud õiglane vend. Kuigi siin töötavate eestlaste arv on suur, on nad siiski sageli ära unustatud rühm, kellele võib suisa ülalt alla vaadata. Ajalugu ühendab, kuid samas ka lahutab meid, ja nüüd 2020. aastate NATO Soomes on viimane aeg hakata tähele panema üle lahe tulnuid,“ sõnab lavastaja Aino Kivi.

Eesti–Soome tiimi ladus koostöö

Andra Teede on tuntud ja hinnatud eesti luuletaja ja näitekirjanik, kelle tööde hulka kuulub muuhulgas populaarse tv-seriaali „Õnne 13“ stsenaariumi kirjutamine. Paljudes Soome teatrites töötanud kirjanik ja lavastaja Aino Kivi on teenekas ja mitmekülgne teatritegelane, kellele „Varumehed“ tähendab lavastajadebüüti Soome Rahvusteatris.

 „Peaaegu igal eestlasel on Soomes elavaid või töötavaid sugulasi ja pereliikmeid. On traagiline, et lapsed ja abikaasad jäävad koduriiki ja et edasi-tagasi laevareiside peale kulub aega. Samas aga tuleb ette ka uskumatuid seiklusi ja naljakaid juhtumusi. Neid mõlemaid olen ma näidendisse põiminud. Kirjutamise ajal tegin ma kümneid intervjuusid, tahtsin kuulda jutte unistustest ja hirmudest, mis panevad inimesi töötama parema elu nimel,“ tõdeb Andra Teede.   

Kuuest näitlejast kolm on pärit Eestist ja kolm Soomest.

Etenduses räägitakse soome ja eesti keelt ning see subtitreeritakse mõlemasse keelde. „Varamiehet/Varumehed“ etendub kevadel Soome Rahvusteatri suurel laval ja sügisel Eesti Draamateatris.

Töörühm

Esinejad Kersti Heinloo, Heikki Pitkänen, Antti Pääkkönen, Paula Siimes, Tiit Sukk ja Taavi Teplenkov

Lavastus  Aino Kivi Lavakujundus ja kostüümid Karmo Mende Valguskujundus Priidu Adlas Videokujundus Rene Topolev Helikujundus Lauri Kaldoja Grimmikunstnik Jari Kettunen

Lisateave:
Peadirektor Mika Myllyaho
E-postiaadress mika.myllyaho@kansallisteatteri.fi
Telefoninumber +358 44 593 8130

 

Intervjuutaotlused, esietenduse- ja meediapiletite soovid:

Pressijuht Karoliina Masalin
E-postiaadress karoliina.masalin@kansallisteatteri.fi
Telefoninumber +358 40 833 7382

1872. aastal asutatud Soome Rahvusteater on vanim soomekeelne elukutseline teater. Rahvusteater on kunstiteater, mille repertuaaris võib näha värskeimaid kodumaiseid draamaetendusi, huvitavaimaid välismaiseid ning parimaid klassikute näidendeid. Rahvusteatri tähtsaimad väärtused on kunstilisus, võrdõiguslikkus ning dialoogivõime

Tags: