Circular Electronics Day promuje wydłużenie żywotności produktów z branży IT

Report this content

Inicjatywa Circular Electronics Day cały czas się rozwija. W tym roku za tą inicjatywą, której kulminacja przypada na 24 stycznia, stoi ponad 20 organizacji. Celem jest inspirowanie ludzi do kupowania urządzeń elektronicznych i zarządzania nimi na zasadach obiegu zamkniętego, aby wydłużyć żywotność tych produktów i zapobiegać powstawaniu toksycznych elektrośmieci.

Chociaż przy zakupie komputerów i innych urządzeń duże przedsiębiorstwa oraz nabywcy sprzętu IT z sektora publicznego zwykle biorą pod uwagę czynniki związane z ideą zrównoważonego rozwoju, nie wszyscy konsumenci wiedzą, jakie działania mogliby podjąć oni sami. Organizacje, które stoją za Circular Electronics Day, pragną pokazać, że przemyślane wybory w zakresie kupowania produktów i zarządzania nimi mogą mieć ogromny wpływ na środowisko, ludzkie zdrowie, a nawet mogą przynieść oszczędności finansowe. 

„Niezależnie od tego, czy kupujesz sprzęt dla 10 000 pracowników, czy tylko dla siebie, nasze praktyczne wskazówki i najlepsze praktyki pokażą, że dokonywanie właściwych wyborów jest łatwe i że można działać zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego nawet przy zakupie komputerów i innych urządzeń cyfrowych” – mówi Clare Hobby z TCO Development, jedna z inicjatorów akcji Circular Electronics Day.

W gospodarce liniowej do wytwarzania produktów wykorzystujemy zasoby pierwotne. Produkty te mają często krótki okres eksploatacji, a następnie użytkownicy pozbywają się ich. Prowadzi to do wielu poważnych problemów wpływających negatywnie na zrównoważony rozwój, które odbijają się na ludzkim zdrowiu i są szkodliwe dla ekosystemu. Cenne zasoby naturalne wyczerpują się, a toksyczne elektrośmieci gromadzą się w rekordowym tempie 50 milionów ton na rok. Odpowiada to masie prawie 4500 wież Eiffla lub ponad 8 piramid w Gizie. Dodatkowo elektrośmieci są często utylizowane w sposób niebezpieczny, co prowadzi do problemów zdrowotnych oraz niszczenia środowiska naturalnego.

W gospodarce o obiegu zamkniętym zasoby są traktowane w bardziej odpowiedzialny sposób. Dla branży elektronicznej oznacza to ograniczenie wydobycia surowców pierwotnych, wydłużenie okresu eksploatacji produktów oraz minimalizację ilości odpadów i zanieczyszczeń.

Jest wiele rzeczy, które może zrobić każdy z nas. Na stronie internetowej Circular Electronics Day udostępnione zostały najlepsze praktyki wraz z testem informacyjnym, którego celem jest pomoc w podjęciu pierwszych kroków we właściwym kierunku. 

Oto pięć najważniejszych sposobów na zarządzanie sprzętem IT w ramach obiegu zamkniętego:

  • Wydłużenie żywotności posiadanego sprzętu IT. Jest to najważniejsza rzecz, jaką można zrobić, aby zmniejszyć wpływ swojego sprzętu IT na środowisko naturalne. Modernizowanie i naprawianie posiadanych produktów, aby można z nich było jeszcze dłużej korzystać. Produkty używane cieszą się dużym zainteresowaniem, zachęcamy zatem do kupowania i sprzedawania posiadanego sprzętu na rynku wtórnym. 
  • W przypadku potrzeby zakupu nowego sprzętu najlepiej wybrać produkty z certyfikatem zrównoważonego rozwoju. Oznacza on, że sprzęt spełnia surowe kryteria; certyfikat ten wymaga też weryfikacji przez stronę trzecią. 
  • Najlepiej wybrać trwały produkt, który będzie działał dłużej. Warto unikać kupowania urządzeń elektronicznych, których nie da się naprawić. Może się okazać, że trzeba będzie je wyrzucić po krótkim okresie użytkowania.
  • Kupując nowy produkt, warto pamiętać o kompensacji klimatycznej wpływu powstałych z niego elektrośmieci. Można tego dokonać poprzez recykling produktu o podobnym wpływie na środowisko lub zakup równoważenia klimatycznego (tzw. „offsetting”) jako usługi.
  • Nie wyrzucaj! Sprzęt elektroniczny zawiera cenne zasoby, które nadają się do ponownego wykorzystania.  Jeśli ponowne użycie lub sprzedaż starych produktów nie są możliwe, należy przekazać je firmie zajmującej się recyklingiem lub renowacją urządzeń elektronicznych, która zajmie się tym w odpowiedzialny sposób.  

 
„W tym roku pragniemy, aby inicjatywa Circular Electronics Day prezentowała z życia wzięte przykłady działań organizacji i konsumentów na rzecz budowy gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez odpowiednie zarządzanie swoim sprzętem IT. Możesz dołączyć do rozmowy, korzystając z hashtagu #CircularElectronicsDay” – dodaje Clare Hobby.

„Każdy może coś zrobić. Można zaangażować swoją firmę do działania w pozytywny sposób, zwracając się z prośbą o bardziej zrównoważone produkty elektroniczne lub korzystanie z własnych urządzeń elektronicznych. Każdy krok w kierunku zarządzania sprzętem IT w ramach zamkniętego obiegu jest korzystny dla naszej planety!” – podsumowuje.

Zrób test, aby dowiedzieć się więcej o elektronice o obiegu zamkniętym, obejrzeć webinarium przedstawiające 5 koncepcji na elektronikę o obiegu zamkniętym lub przeczytać blogi organizacji biorących udział w inicjatywie – to wszystko znajdziesz na stronie internetowej Circular Electronics Day.

Informacje o wydarzeniu Circular Electronics Day
Circular Electronics Day ma na celu zachęcanie organizacji i konsumentów do przyjęcia bardziej odpowiedzialnego podejścia do użytkowanego sprzętu elektronicznego. Inicjatywę wspierają: 3stepIT, ATEA, Chalmers Industriteknik, Closing the Loop, Dell, Dustin, ETIRA, European Remanufacturing Council, Godsinlösen, Greenlyfocus, iFixit, Inrego, International Institute for Industrial Environmental Economics, IVL Swedish Environmental Research Institute, Lenovo, Recipo, Smithereens, TCO Development, Towards Zero Waste, Tradera i WEEE Forum.


 

Contact
Cassandra Julin
Global PR and Communication Manager
press@tcodevelopment.com

Press room
Find more information in our press room.

About TCO Certified
With over 25 years of experience, TCO Certified is the world-leading sustainability certification for IT products. Our comprehensive criteria are designed to drive social and environmental responsibility throughout the product life cycle. Covering 11 product categories including displays, computers and mobile devices, compliance is independently verified, both pre and post certification.

Subscribe

Media

Media