Innowacyjny technologicznie budynek biurowy z certyfikatem ekologicznym przekształca stary port w nowoczesne miasto
Mówiąc o technologii, mamy tendencję do postrzegania jej jako pewnego rodzaju zbawiciela na przyszłość. Obecnie nie można rozmawiać o technologii bez uwzględnienia ekologicznego rozwoju. W Helsingborgu, Skanska wybudowała biurowiec o powierzchni 11 000 metrów kwadratowych, który łączy europejską architekturę z zieloną energią.
Projekt „Prisma”, ze swoimi 592 unikatowymi, zespolonymi szklanymi fasadami, zlokalizowany jest w porcie Helsingborg w Szwecji. Biurowiec jest częścią nowej rozbudowy miasta - mającej na celu przekształcenie starego portu i terenów przemysłowych w nową dzielnicę.
„Najbardziej wyjątkową częścią Prismy jest bez wątpienia fasada, unikalny projekt elewacji i duże przeszklenia. Wyjątkowa jest również lokalizacja, Prisma to kultowy budynek w nowej części miasta ”, mówi Christian Westerberg, kierownik projektu w firmie Wihlborgs.
Architekci Erik Giudice zaprojektowali budynek z olśniewającymi szklanymi fasadami, dzięki którym można podziwiać piękne widoki w kierunku Danii. Przeszklone sekcje odbijają światło zarówno od morza, jak i z nieba, tworząc przestronny klimat, pozwalając jednocześnie wiązce światła docierać do samego rdzenia budynku.
„Wyzwaniem związanym z tym projektem było dopasowanie wszystkich elementów w oparciu o duże sekcje fasady z przezroczystym szkłem od podłogi do sufitu. Kolejnym wyzwaniem była również logistyka, ponieważ cały personel pracujący na budowie miał jedno wyjście, które było zarazem jedynym wejściem ”, mówi Christian Westerberg, kierownik projektu w firmie Wihlborgs.
Projekt otrzymał nagrodę dzięki wyraźnej orientacji na środowisko
Budowla otrzymała zielony certyfikat „Miljöbyggnad Guld”, a jej genialna konstrukcja jest połączona z energooszczędnym rozwiązaniem elewacyjnym. Szkło dostosowuje się do warunków atmosferycznych, izolując chłód lub ciepło w zależności od pogody, a jednocześnie maksymalizuje światło, które tworzy harmonijny klimat wewnątrz. Aby zmniejszyć ślad węglowy, nowoczesny budynek jest pokryty 35 różnymi gatunkami roślin, które skutecznie redukują dwutlenek węgla. Będzie on również wyposażony w panele słoneczne, które zasilą go w energię elektryczną i obsłużą system klimatyzacji. Młynki kuchenne zamienią natomiast resztki jedzenia w biogaz.
„Zaletą stosowania aluminium jest jego wyjątkowa trwałość i niewielka waga, innymi słowy, aluminium ma niską gęstość w porównaniu ze stalą. Inne zalety to to, że aluminium nie rdzewieje i jest łatwe w formowaniu ”, mówi Christian Westerberg, kierownik projektu w firmie Wihlborgs.
Prisma flirtuje z europejskim dziedzictwem architektonicznym, będąc zarazem nowoczesnym przykładem ekologicznego budynku. Wizją Prisma jest stać się jednym z najbardziej innowacyjnych miast technologicznych w Europie.
Architekt: EGA (Erik Giudice Architects)
Wykonawca: STATICUS
Deweloper: Wihlborgs Nieruchomości
Główny Inwestor: SKANSKA
Rozwiązania: WICONA Element solution, WICTEC EL SG
-
Hubert Wiśniewski
Commercial Director
T: +48 604 176 004
E: hubert.wisniewski@hydro.com
________________________________
W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.
WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.
Tags: