Jasna wizja, która przenika cały budynek: oddać to, co zabieramy

Report this content

Portal Økern -to kompleks budynków wybudowany z dużym naciskiem na zrównoważony rozwój, mający na celu przywrócenie i odzyskanie bioróżnorodności. Lokalne uprawy, zielony dach, sylwetka lasu - wszystko, od detali po design i funkcje, zostało wykonane na zamówienie, aby spełnić wymagania projektu. "Chcemy odpłacić naturze za to, co jej zabieramy, o to właśnie chodzi w Økern Portal", mówi Arne Reisegg Myklestad, CEO DARK Arkitekter.

En bild som visar gräs, byggnad, utomhus, himmel

Automatiskt genererad beskrivning

Zdjęcie: Hundven Clements Photography

Pochodzenie materiału jest jednym z kluczowych czynników przy tworzeniu projektu o charakterze cyrkularnym. Økern Portal wykorzystał fasady Hydro CIRCAL opracowane przez firmę WICONA, które są gamą najwyższej jakości aluminium wykonanego w co najmniej w 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu pokonsumenckiego). Materiał jest odzyskiwany z fasad, okien i innych elementów zdemontowanych z budynków. Ta wersja miejskiego górnictwa nie tylko oszczędza energię, ale także sześciokrotnie zmniejsza naszą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z produkcją pierwotnego aluminium.1

 

Økern Portal jest sygnowany przez DARK arkitekter i wyraźnie widzimy tu ich wizję. Kształt budynku przypomina las, a detale projektu łapią światło w sposób najbardziej wydajny.

"Budynek sam w sobie jest jak krajobraz. Podobnie jak w lesie, "gałęzie" niosą i podtrzymują elementy budynku. Kształt fasady przypomina "liście", które utrzymują ciepłe słońce z dala od ludzi wewnątrz budynku", mówi Arne Reisegg Myklestad, Dyrektor Generalny DARK Arkitekter.

Biura, hotele, apartamenty, salony i restauracje – to wszystko na powierzchni 84 000 metrów kwadratowych, która jest większa niż przeciętne małe miasto w Norwegii. Portal Økern będzie jednym z wiodących obszarów handlowych w kraju.

 „Wizją było stworzenie miejsca dobrego samopoczucia w środowisku miejskim, w którym ludzie będą się integrować i spotykać, a jednocześnie dbać o przyrodę i to, co mamy. Ważne było, aby nie wypełniać całego terenu budynkiem, dlatego zaprojektowano portal, który umożliwia przenikanie pobliskiej przyrody” – mówi Arne Reisegg Myklestad.

A zrównoważona koncepcja budynku była bardzo jasna od samego początku, od wszystkich aspektów, które były zaangażowane w projekt.

 „Współpracowaliśmy bardzo blisko z budowniczymi i wykonawcą. Podczas tej podróży było wiele wyzwań i zmian, ale ponieważ wszyscy byliśmy tak pewni tego, co chcielibyśmy uzyskać w tym budynku, łatwiej nam było również rozwiązywać pojawiające się przeszkody” – mówi Tor-Christian Møglebust, Project kierownik, Dark Arkitekter.

 

En bild som visar utomhus, himmel, byggnad, hög

Automatiskt genererad beskrivning En bild som visar text, utomhus, bibliotek, flerfamiljshus

Automatiskt genererad beskrivning

Zdjęcie: Hundven Clements Photography

Tor-Christian poniżej opisuje znaczenie zrównoważonego i odnawialnego myślenia, przynajmniej w przypadku pracy w przemyśle budowlanym.

"Pracujemy w branży, która emituje duże ilości dwutlenku węgla i chcieliśmy, aby Økern Portal stał się zrównoważony we wszystkich aspektach, zarówno pod względem ekologicznym, jak i społecznym. Na dachu i w parku otaczającym budynek znajdują się przestrzenie społeczne, gdzie ludzie mogą się spotykać, ćwiczyć i wspólnie czuć się dobrze. Restauracja, która znajduje się w budynku, wykorzystuje zioła i warzywa z ogrodu na dachu, co stawia w centrum uwagi również lokalne myślenie".

W fazie planowania i realizacji projektu zespół deweloperski dążył do spełnienia najwyższych standardów efektywności energetycznej. Zużycie energii, emisje i dostawa materiałów zostały poddane audytowi, aby zapewnić zrównoważoną konstrukcję i wydłużony cykl życia, przy jednoczesnym zachowaniu standardów niezbędnych do uzyskania klasyfikacji BREEAM Excellent.

 „Økern Portal stał się miejscem, gdzie biznes spotyka się z lokalnym środowiskiem. Skupienie się na zrównoważonych wartościach w wielu kategoriach, takich jak energia, użytkowanie ziemi, dobrobyt i materiały, jest numerem jeden do naśladowania. Ważne jest również uwzględnienie ekologii i zanieczyszczeń jako istotnych elementów", mówi Arne Reisegg Myklestad.

En bild som visar himmel, utomhus

Automatiskt genererad beskrivning

Zdjęcie: Hundven Clements Photography

Fasada aluminiowa marki WICONA wykonana z Hydro CIRCAL została wyprodukowana przez firmę Staticus, a zmniejszenie śladu węglowego było jednym z celów konstrukcyjnych.

"Firma Staticus dąży do redukcji, ponownego wykorzystania i recyklingu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zastosowanie aluminium pochodzącego z recyklingu w Økern Portal w dużej mierze przyczynia się do 45% oszczędności emisji dwutlenku węgla w powłoce budynku, zmniejszając poziom emisji dwutlenku węgla do mniej niż 130 kg CO2/m2 fasady na etapie produktu. Uważam, że to dopiero poczatek zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym" - mówi Aušra Vankevičiūtė, dyrektor generalny Grupy Staticus.

 

 

 

 

 

 

 

Architekt: DARK architekter, Zink Interior, Lark Landscape architects.

Wykonawca (fasady WICONA): Staticus

Rozwiązania WICONA: Fasady WICTEC (stop Hydro CIRCAL)

Zdjęcie: Fotografia Hundven Clements

 

 

O Hydro CIRCAL:

Hydro CIRCAL to gama produktów wykonanych z przetworzonego złomu poużytkowego. Wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu, drastycznie zmniejszamy zużycie energii, jednocześnie oferując produkty wysokiej jakości. Procent złomu będzie się zmieniał w zależności od specyfikacji klienta, ale zawsze możemy zagwarantować emisję CO2 poniżej 2,3 kg CO2 na 1 kg wyprodukowanego aluminium.

En bild som visar utomhus, byggnad, himmel, gångväg

Automatiskt genererad beskrivning

Zdjęcie: Hundven Clements Photography

-

 

 

Hubert Wiśniewski
Commercial Director

T: +48 604 176 004
E: hubert.wisniewski@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags: