Kap West w Monachium wybiera rozwiązanie WICONA w postaci fasady modułowej

Report this content

Właśnie ukończony budynek Kap West stanowi w Monachium nową architektoniczną atrakcję. Ten niezwykły biurowiec, usytuowany w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Am Hirschgarten, zyskał uznanie za swój charakterystyczny design i szczególnie zrównoważoną metodę budowy. Warto zauważyć, że architekci tej budowli, mający certyfikat LEED Gold, zdecydowali się na zastosowanie fasady modułowej WICONA na powierzchni elewacji 12.600 m2.

Na przedmieściach Neuhausen-Nymphenburg dawny teren przemysłowy (MK8) o powierzchni 7300 m2 został przekształcony, aby pomieścić przyszłościowe nieruchomości mieszkalne i komercyjne – nową dzielnicę Am Hirschgarten. Do najbardziej rzucających się w oczy budynków w tej dzielnicy urbanistycznej należy osiedle Kap West, zaprojektowane przez Wiel Arets Architekten. Ten nowoczesny kompleks biurowy wyznaczył nowe standardy w zakresie projektowania architektonicznego i jakości zarówno pod kątem lokalizacji, jak i wysokiej jakości przestrzeni wewnętrznych. Dwa główne budynki w kształcie podkowy są zwieńczone charakterystycznymi wieżami. Nieco wyższa 60-metrowa wieża południowa szczyci się imponującym zwisem, zawieszonym

 

 

 

 

18 m nad ziemią. Ten punkt orientacyjny, obrócony w przeciwną stronę nad głównym budynkiem poniżej, można zobaczyć już z daleka. Wizjonerska koncepcja elastycznej, nowoczesnej, przyszłościowej pracy w środowisku miejskim uzupełniona jest o przypominający kampus układ otwartych przestrzeni, w tym zielonych dziedzińców i dachów.

 

Inteligentna, zunifikowana konstrukcja fasady

 

Ze względu na liczne wymagania dotyczące fasady budynku Kap West, było to szczególne wyzwanie. Klient zażyczył sobie ogromnych okien od podłogi do sufitu z ukrytymi otworami wentylacyjnymi i ogranicznikami otwarcia. Dodatkowe wymagania obejmowały lepszą izolację akustyczną, wodoszczelność, przepuszczalność powietrza i odporność na obciążenie wiatrem. Specjaliści z firmy Fassadentechnik Scharl (Ehingen) opracowali rozwiązanie ściany osłonowej składającej się z fasady modułowej o grubości 220 mm z zewnętrznymi poziomymi i pionowymi listwami pilastrowymi (o szerokości 350, 550 i 750 mm). W zunifikowanej fasadzie zastosowano aluminiowy system okienny WICONA o wysokiej izolacyjności termicznej WICLINE 75 evo. Firma budowlana Rupert App zadbała o spełnienie wymogów projektu, wzmacniając konstrukcję zewnętrzną, stosując stałe naświetla, montując szyny prowadzące dla urządzeń przeciwsłonecznych i dodając wsporniki przy słupkach. Kolejną cechą szczególną budynku są trzy płaszczyzny uszczelniające. Powstały w ten sposób bardzo elastyczny system może z łatwością sprostać względnym odkształceniom podłogi (+ 12 mm). Cienkie, bardzo kompaktowe 12 mm płyty elewacyjne Dekton firmy Cosentino zostały przymocowane do zunifikowanych i znacznie zmodyfikowanych płyt elewacyjnych za pomocą niewidocznych kotew aluminiowych. Ponad 2.200 elementów -w skład których wchodził system okienny, moduły wentylacyjne i panele elewacyjne ścian osłonowych - zostało prefabrykowanych i dostarczonych na plac budowy. Dzięki temu montaż przebiegał sprawnie i zgodnie z napiętym harmonogramem projektu. Cała koncepcja została szczegółowo zaplanowana z myślą o zrównoważonym rozwoju, dzięki czemu powstał imponujący kompleks budynków.

 

 

 

Szczegóły Projektu

 

Projekt:   Budynek biurowo-administracyjny Kap West (Monachium)

 

Klient:   OFB Projektentwicklung GmbH (Frankfurt)

 

Zaprojektowany przez:  Wiel Arets Architekten (Amsterdam)

 

Projekt:   HPP Architekten (Düsseldorf)

 

Planowanie elewacji:  Fassadentechnik Scharl (Ehingen nad Dunajem)

 

Wykonawca elewacji:  Ruppert App GmbH & Co. (Leutkirch w Allgäu)

 

Aluminiowy system fasadowy:  WICONA (Ulm)

 

 

 

 

Hubert Wiśniewski
Commercial Director

T: +48 604 176 004
E: hubert.wisniewski@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media

Documents & Links