Mercator One - pionier w dziedzinie zrównoważonego rozwoju

Report this content

Mercator One w sercu miasta Duisburg, to pierwszy budynek w Niemczech z fasadą wykonaną z aluminium End-of-Life Hydro CIRCAL. Obiekt biurowo-handlowy zaprojektowany przez biuro Hadi Teherani Architects z Hamburga jest nie tylko imponujący pod względem zrównoważonego rozwoju, ale jego fasada jest również zachwycająca pod względem architektonicznym. 

Photo: © 2021 by Joerg Hempel

  

Usytuowany bezpośrednio przy centralnie położonym Portsmouthplatz w Duisburgu - pomiędzy strefą dla pieszych a głównym dworcem kolejowym - ten projekt budowlany jest dosłownie „wybitny”. Mercator One, ze swoją charakterystyczną, odchylaną do tyłu fasadą w kształcie wachlarza i piętrowymi rzutami, natychmiast przyciąga wzrok i jednocześnie wprowadza do miasta. Antracytowo-szara fasada nadaje budynkowi powściągliwy charakter, mimo jego uderzającego wyglądu, podczas gdy duże powierzchnie szklane nadają mu przejrzystość i poczucie lekkości. Jednocześnie niezwykła sylwetka fasady, która nieustannie odsłania nowe i zaskakujące perspektywy, sprawia, że budynek o długości około 100 metrów, szerokości 17 metrów i wysokości 26 metrów staje się punktem orientacyjnym w otaczającej go przestrzeni miejskiej.

Zrównoważony rozwój jako kluczowe kryterium decyzyjne

Klient, Torsten Toeller - prezes zarządu Fressnapf Holdings - położył duży nacisk na budownictwo przyjazne dla środowiska i długoterminową, zrównoważoną koncepcję dla Mercator One. Wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie w projekcie Hadi Teherani. Jak wyjaśnia główny architekt Bernd Muley: "W centrum naszego zainteresowania jest zawsze aspekt ekologiczny. Zasada Cradle to Cradle (C2C) jest integralną częścią naszej pracy. Na przykład, kiedy wybieramy materiały do budowy budynku, bierzemy pod uwagę - oprócz aspektów architektonicznych - skąd pochodzi dany materiał, jak wydajna jest jego produkcja i co się z nim stanie po zakończeniu jego użytkowania". Mając to na uwadze, klient i architekt zwrócili się do firmy WICONA przy tworzeniu charakterystycznej fasady Mercator One i zastosowali Hydro CIRCAL 75R - unikalny na rynku, zrównoważony stop aluminium, którego minimalny udział w recyklingu po zakończeniu eksploatacji wynosi co najmniej 75%. Aluminium pochodzi z projektów rozbiórkowych lub na przykład ze starych samochodów. Jest to materiał, który już raz został użyty i powrócił do cyklu produkcyjnego. Jak to ujął Bernd Muley: "Aluminium z recyklingu ma takie same właściwości jak nowe, a ponadto jest niezwykle zrównoważone. Wymaga tylko 5% energii zużywanej do produkcji nowego aluminium.  

Inteligentny projekt fasady 

Sprawdzony system słupowo-ryglowy WICTEC 60 okazał się idealnym rozwiązaniem dla tej fasady, biorąc pod uwagę jej wymagania architektoniczne i konstrukcyjne. Oznaczało to, że zaplanowane w części głównej piętrowe podziały i występy mogły zostać zrealizowane dzięki przesunięciu bocznemu profili słupów - równolegle do betonowego stropu. 

Silne odkształcenia do 50 mm na całej szerokości budynku zostały proporcjonalnie przejęte przez profile. Ponadto fasada została wyposażona w szyby odporne na uderzenia oraz filigranowe profile o szerokości 60 mm. Wszystkie okna zostały wykonane w systemie WICLINE 75 evo i wyposażone w ukryte skrzydła rozwierne z ogranicznikami rozwarcia odpornymi na uderzenia. Jak wyjaśnia Peter Hemmert, konsultant projektu z firmy WICONA: "Konstrukcja zgodna z wymogami domu pasywnego o bardzo małej głębokości zabudowy wynoszącej zaledwie 75 mm posiada strefę izolacji ETC bez wypełnienia pianką, dzięki czemu pomaga spełnić surowe wymagania klienta w zakresie zrównoważonego rozwoju."

Wybitny projekt ikoniczny

Mercator One został ukończony w 2020 r. i od tego czasu zdobył nagrodę Związku Architektów Niemieckich (Bund Deutscher Architekten) dla Nadrenii Północnej-Westfalii, Prawego Dolnego Renu. Według architekta Bernda Muleya, aluminium z recyklingu będzie w przyszłości odgrywać coraz większą rolę w projektowaniu elewacji. "Mercator One jest pierwszym tego typu obiektem w Niemczech. Mam nadzieję, że projekt ten będzie służył jako wzór do naśladowania i że zainspiruje innych architektów do stosowania zrównoważonego aluminium."

 

 

Projekt: Nieruchomość biurowo-handlowa Mercator One (Duisburg)

Klient: DEVARIO (reprezentowany przez SK62)

Architekci: Hadi Teherani Architects GmbH (Hamburg)

Konstrukcja fasady: Rupert App GmbH & Co. (Leutkirch)

System fasadowy: WICONA


-

 

Hubert Wiśniewski
Commercial Director

T: +48 604 176 004
E: hubert.wisniewski@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media

Documents & Links