• news.cision.com/
  • WICONA/
  • NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SYSTEMÓW Z ALUMINIUM POCHODZĄCEGO Z RECYKLINGU

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE SYSTEMÓW Z ALUMINIUM POCHODZĄCEGO Z RECYKLINGU

Report this content

Wiedza o tym, co wybierasz, jeśli chodzi o systemy ścian osłonowych, okien i drzwi z aluminium pochodzącego z recyklingu, może naprawdę przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Twoim kolejnym projekcie architektonicznym.

Przy projektowaniu budynków z myślą o obiegu zamkniętym, wybór aluminium jest oczywisty. Jest to jeden z niewielu materiałów budowlanych, który zachowuje swoje właściwości po recyklingu. Może być przetapiane i wykorzystywane wielokrotnie w nowych produktach, co czyni je zrównoważonym materiałem budowlanym.

 

Dlaczego ważne jest, aby sprawdzić, jak produkowane jest aluminium

Jednak w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, ślad węglowy pierwotnego aluminium może wydawać się wysoki, jeśli architekci analizują średnie emisje CO2 lub węgiel wbudowany w materiały budowlane za pomocą takich narzędzi jak te. Wynika to ze sposobu jego produkcji. Jeśli jest on produkowany w sposób zrównoważony, w rzeczywistości ma jeden z najniższych śladów węglowych.

Dobrym początkiem jest unikanie aluminium, gdzie paliwo wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej w procesie wytapiania powoduje wysoki ślad węglowy. Średnia światowa, według CRU, Hydro Analysis, IAI, wynosi 16,7 kg CO2 na kilogram aluminium, co jest w dużej mierze za sprawą węgla, więc poszukiwanie alternatyw wykorzystujących energię odnawialną z wody (energia wodna), wiatru i słońca jest jedną z opcji.

 

 

 

Alternatywnie, można szukać aluminium, które wykorzystuje w procesie produkcyjnym aluminium pochodzące z recyklingu pokonsumenckiego, co oznacza, że wytwarzana jest mniejsza ilość ciepła (a tym samym energii). Według European Aluminium (2015) w publikacji „Aluminium pochodzące z recyklingu. Ścieżka do zrównoważonej gospodarki”, tylko 5% energii potrzebnej do produkcji metalu pierwotnego jest potrzebne w procesie recyklingu.

Mimo, że niektóre architektoniczne systemy aluminiowe są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż inne, a producenci twierdzą, że są one wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, nie jest to wystarczające – ważne jest, aby pójść o krok dalej i poznać różnicę między subtelniejszymi terminami, takimi jak złom przedkonsumencki i pokonsumencki, ponieważ w rzeczywistości jest między nimi duża różnica.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz zamówić jednolitą, klejoną czy wykonaną na zamówienie elewację, oto kilka przydatnych definicji, które pomogą w poruszaniu się po terminach związanych z zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu:

 

Zawartość recyklingu

W kontekście przemysłu aluminiowego zawartość  recyklingu  w produkcie obejmuje zarówno złom przedkonsumencki, jak i złom pokonsumencki.

 

Złom przedkonsumencki – odpady niewykorzystane

Recykling złomu przedkonsumenckiego lub aluminiowego złomu technologicznego jest zasadniczo odpadem z procesu produkcyjnego, takiego jak wytłaczanie aluminium – nigdy nie był „produktem” jako takim.

Pozytywną rzeczą w tym jest, że recykling aluminium pozwala zaoszczędzić około 95 procent energii wykorzystywanej do produkcji aluminium pierwotnego.

 

 

 

Odzyskiwany złom poużytkowy - aluminium wycofane z eksploatacji lub odzyskane

Dzieje się tak, gdy rzeczywisty produkt aluminiowy przeszedł pełny cykl życia i jest gotowy do utylizacji, recyklingu lub ponownego użycia, uznajemy go wtedy za poużytkowy złom aluminiowy. Na przykład aluminiowa rama okienna w budynku może zostać uznana za złom poużytkowy, gdy budynek zostanie wyburzony. Uzyskane aluminium zostanie posortowane, przetopione, a następnie wykorzystane do stworzenia nowego produktu.

Jaka jest prawdziwa różnica?

Zawartość pochodząca z recyklingu i nadająca się do ponownego przetworzenia = Lepsze dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Wytwarzanie najwyższej jakości metalu o dużej zawartości złomu poużytkowego jest procesem bardziej złożonym. Jednak zapewnia mniejszy ślad węglowy, dzięki czemu jest bardziej atrakcyjny z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa.

Spójrzmy ponownie na przykład aluminiowej ramy okiennej. Rama aluminiowa została prawdopodobnie anodowana i pomalowana. Może również zawierać elementy łączące, śruby, szkło, przekładkę termiczną - izolację wewnątrz ramy. I odwrotnie, złom technologiczny to w zasadzie "czysty" metal.

Recykling aluminium z ram okiennych obejmuje wiele etapów, w tym kontrolę, sortowanie, rozdrabnianie i odbarwianie. Metal musi zostać prześwietlony promieniami rentgenowskimi w celu zidentyfikowania pierwiastków stopowych i posegregowany, ponieważ różne rodzaje stopów nie powinny być stapiane razem, jeśli chcemy uzyskać podobnej jakości stop w procesie recyklingu.

Aby te odpady aluminiowe nie trafiały na wysypiska, firma WICONA, jedna z marek Hydro, stworzyła Hydro CIRCAL - gamę produktów aluminiowych wykonanych z przetworzonego, poużytkowego złomu aluminiowego, takich jak fasady i okna, które zostały zdemontowane z budynków i w całości poddane recyklingowi.

En bild som visar text, visitkort

Automatiskt genererad beskrivning

 

 

Obecnie Hydro oferuje Hydro CIRCAL® 75R, w którym co najmniej 75% aluminium pochodzi ze złomu poużytkowego – oraz posiada jeden z najmniejszych śladów emisji CO2 na świecie: 2,3 kg emisji CO2 na kilogram aluminium. Jest to 6 razy mniej niż wynosi średnia światowa dla wydobycia pierwotnego.

Firma pracuje nad wprowadzeniem w przyszłości nowych produktów z jeszcze wyższą zawartością aluminium pochodzącego z recyklingu.

Warto zauważyć, że producent wprowadzający na rynek wyroby o wysokiej średniej zawartości surowców wtórnych powyżej 90 procent w swoich produktach powinien ujawnić, jakie frakcje złomu poużytkowego i przedużytkowego są w nich zawarte.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na bardziej zrównoważone produkty w projektach budowlanych, WICONA oferuje okna, drzwi i fasady produkowane z Hydro CIRCAL® 75R - wysokiej jakości aluminium pochodzącego z recyklingu lub Hydro REDUXA - certyfikowanego aluminium niskoemisyjnego.

 

Stosując Hydro CIRCAL lub Hydro REDUXA, Państwa projekty już teraz spełniają normy - w tym certyfikaty zielonego budownictwa, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

 

 

 

 

Lista kontrolna dotycząca wiarygodności pod względem zrównoważonego rozwoju przy sporządzaniu specyfikacji aluminiowych ścian osłonowych, okien i drzwi

 

- Sprawdź identyfikowalność

Czy proces produkcji aluminium jest w pełni identyfikowalny? Czy niezależna strona trzecia, taka jak DNV-GL, certyfikuje produkt?

 

- Poszukaj dowodu certyfikacji

Szukaj systemów, które mogą posiadać również inne certyfikaty, takie jak ift Rosenheim, EPD (Environmental Product Declaration) lub międzynarodowy certyfikat Cradle to Cradle™.

 

- Szukaj produktów, które spełniają normy budownictwa ekologicznego

Na rynku brytyjskim dostępne są systemy aluminiowe, które spełniają standardowe certyfikaty zielonego budownictwa, takie jak LEED, BREEAM i DGNB.

 

Jak wprowadzić wyższą zawartość aluminium z pochodzącego recyklingu do następnego projektu?

Coraz częściej klienci jako wymóg stawiają aluminium pochodzące z recyklingu. Dla celów specyfikacji, umieszczenie poniższego tekstu w dokumencie przetargowym zapewni jasny kierunek dla Twojego łańcucha dostaw:

 

System wykorzystuje materiał pochodzący z recyklingu w następującym obszarze:

- Aluminium z wykorzystaniem materiału w co najmniej 75 % z recyklingu (EoL), np. EN AW-6060 T66.

W przypadku aluminium z odzyskiem EoL materiał, który został już zamontowany w budynku i usunięty z niego, jest ponownie poddawany recyklingowi.

Minimalny 75-procentowy udział materiału pokonsumenckiego (≥ 75% EoL) musi zostać zweryfikowany za pomocą niezależnej certyfikacji.

 

 

 

 

ZAPYTAJ NAS, JAK MOŻESZ BARDZIEJ EKOLOGICZNIE PODEJŚĆ DO SWOJEGO KOLEJNEGO PROJEKTU

Skontaktuj się z nami: www.wicona.pl

 

Hubert Wiśniewski
Commercial Director

T: +48 604 176 004
E: hubert.wisniewski@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media