• news.cision.com/
  • WICONA/
  • Nowoczesny budynek biurowy skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju i zdrowiu

Nowoczesny budynek biurowy skoncentrowany na zrównoważonym rozwoju i zdrowiu

Report this content

Filozofia firmy Danone „Jedna planeta, jedno zdrowie” stanowi podstawę całego projektu. Oszczędzając energię i wodę przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla, ten wysoce zrównoważony budynek biurowy naprawdę szanuje środowisko. Odzwierciedla również zaangażowanie firmy Danone w zdrowie i dobre samopoczucie, koncentrując się na zdrowym klimacie w pomieszczeniach i wygodnym, wszechstronnym środowisku pracy.

Osoby regularnie odwiedzające Taurusavenue w Hoofddorp z pewnością zauważyły tę budowlę: jest to siedziba główna Danone Netherlands. Ten niezwykły budynek, położony w aglomeracji Amsterdamu w pobliżu historycznych fortyfikacji "Stelling van Amsterdam", mieści 8 400 m² biur i obiektów pomocniczych, w których znajdują się przede wszystkim działy Early Life Nutrition i Advanced Medical Nutrition Grupy. To architektoniczne arcydzieło zostało zaprojektowane przez Powerhouse Company i Red Company, zwycięzców konkursu na projekt roku 2017.

Zainspirowani wizją firmy "Jedna planeta, jedno zdrowie", która skupia się na powiązaniach między zdrowiem człowieka a środowiskiem, architekci stworzyli coś, co można uznać za prawdziwy modelowy budynek, mający na celu poszanowanie zdrowia użytkowników i dążący do zrównoważonego rozwoju. Firma Powerhouse zaprojektowała również inny budynek w tym rejonie: nową siedzibę ASICS. Budynek ten dzieli pomieszczenia z główną siedzibą firmy Danone, tworząc harmonijną całość zrównoważonego kampusu.

Smukłe linie, zaokrąglone narożniki, przejrzystość

Architekci zaprojektowali fasady budynku, mając na uwadze charakterystykę wybranej lokalizacji i bliskość Stelling van Amsterdam. Stelling van Amsterdam, pierścień starożytnych fortyfikacji o długości 135 km, zbudowany w celu obrony miasta, jest ważnym zabytkiem historycznym, który od 1996 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Architekci wybrali duże okna i stopniowe przejścia z budynku do jego naturalnego otoczenia i odwrotnie, aby wtopić całą konstrukcję w jej specyficzne miejskie i naturalne otoczenie. Przykładem mogą być okna: ich miękkie, zaokrąglone narożniki z wielkim powodzeniem tworzą połączenie między sztywną, geometryczną strukturą budynku a jego naturalnym otoczeniem.

Łączenie kreatywności z wiedzą techniczną
Dostosowanie budynku o szerokich, zaokrąglonych narożach i rozpiętości ponad 3,5 m na prostych powierzchniach, było dla nas w firmie WICONA wyzwaniem, któremu sprostaliśmy dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu. Szczególnie trudny okazał się sam ciężar okien. Dlatego też w ścianach osłonowych zastosowaliśmy głównie system WICTEC 50, który pozwala na tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta, umożliwiających przenoszenie dużych rozpiętości. Głównym wyzwaniem był ciężar zakrzywionych profili szklanych oraz ogromnych prostych powierzchni szklanych. Wynikające z tego ugięcia byłyby zbyt duże dla standardowych profili aluminiowych, dlatego eksperci firmy WICONA opracowali rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb tego budynku. Ściany osłonowe i drzwi dla tego projektu zostały wykonane z aluminium "Hydro Circal 75R", pochodzącego z odzysku ze starych okien, drzwi i ścian osłonowych uzyskanych z rozbiórek, renowacji i przekształceń.

Wnętrze budynku zostało zaaranżowane wokół dużego centralnego atrium przylegającego do otaczającego go parku. Tworzy to ogromną pionową przestrzeń oświetloną przez szklany dach i fasadę. Dwudziestometrowa ściana pokryta w całości roślinnością stanowi zielone płuca, widoczne ze wszystkich pięter budynku. Drugim głównym elementem charakteryzującym atrium jest duża, wyróżniająca się klatka schodowa. Wyznaczają one początek głównego ciągu komunikacyjnego budynku, łącząc wszystkie piętra i pełniąc różne funkcje. Duże stopnie sprawiają, że jest to idealne miejsce na nieformalne przerwy w pracy, prezentacje i spotkania. Ta "społeczna" rola zwiększa atrakcyjność klatki schodowej, zachęcając pracowników do korzystania z niej zamiast z windy.

Starannie dobrane materiały i projekt, w którym nacisk położono na zrównoważony rozwój i zdrowie użytkowników, uzyskały certyfikaty LEED Gold i WELL Gold zgodnie z wizją firmy Danone "Jedna planeta, jedno zdrowie”.

Szczegóły projektu
Lokalizacja: Hoofddorp, Holandia
Wielkość: 8,400 m²
Rodzaj: Siedziba handlowa

Okres budowy: 2017 - 2019

Status: Zakończono

System WICONA: WICTEC 50

Dane projektowe
Klient: Danone
Deweloper: RED Company

Architekt: Powerhouse Company www.powerhouse-company.com

Architekt Krajobrazu: LAP Landscape & Urban Design

Budowa: IMd Raadgevende Ingenieurs

Wykonawca: Pleijsier Bouw

Zdjęcia: FC Lama

Wideo: MVL Media Group

Tekst źródłowy: Agnese Bifulco

Caroline Jonson
Communication Manager
076 113 97 98
caroline.jonson@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media