• news.cision.com/
  • WICONA/
  • Solna Simhall - Kreatywne i ekscytujące rozwiązania dla światowej klasy kolokacji

Solna Simhall - Kreatywne i ekscytujące rozwiązania dla światowej klasy kolokacji

Report this content

Solna Simhall to ekscytujący rezultat niekonwencjonalnego projektu budowlanego. Dwa bardzo różne obiekty, łaźnia publiczna i biuro, zostały połączone, w wyniku czego powstał zupełnie nowy, nowoczesny budynek. Wysokie okna łaźni na parterze i biuro, które wydaje się unosić nad nią, naprawdę pokazują, jak dobra współpraca i dobry projekt mogą wyeksponować budowlę.

Fotograf: Anders Bobert

Bezpośrednio obok Arenastaden znajduje się nowy basen Solny, który wraz z pobliskimi lodowiskami i boiskiem sportowym stworzy centrum ćwiczeń i sportu dla mieszkańców Solny. Budynek, w którym mieści się zarówno basen, jak i biura, będzie naturalnym miejscem spotkań mieszkańców, a dzięki lokalizacji przy linii kolejowej będzie czytelną wizytówką dla przejeżdżających obok podróżnych.

W dolnej części budynku znajduje się nowoczesna łaźnia ze wszystkimi udogodnieniami, jakie można sobie wyobrazić, w tym basen dydaktyczny z dziesięcioma torami pływackimi i basen dla dzieci. W centrum znajduje się także basen z możliwością regulacji wysokości. Wszystko to tworzy możliwość zorganizowania szerokiej gamy zajęć.

Na górnym poziomie znajduje się natomiast przestrzeń biurowa, która wydaje się unosić na dachu basenu. Jest to imponujący widok i pokazuje, jak można połączyć dwa zupełnie różne budynki i funkcje w jedno. Charlie Bergandhal ze Scandifront wyjaśnia, jakie to było wyzwanie: "Fasady wokół całego budynku i ta od strony basenu zostały połączone z innymi, nowymi częściami elewacji od innego wykonawcy. Pojawiły się więc wyzwania w zakresie projektu i planowania. Konieczne było również opracowanie rozwiązań technicznych ze względu na wysokie wymagania dotyczące barier paroszczelnych i inne wymagania stawiane łaźniom. Było to jednak bardzo pouczające i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak projekt został ukończony."

Fotograf: Anders Bobert

 

Nowy typ budynku

Sama koncepcja nazywa się trójwymiarowym tworzeniem właściwości. Johan Jansen, architect odpowiedzialny za projekt, wyjaśnia, jak narodził się pomysł:

"To był długi proces, w którym od początku opracowywano wiele opcji. Zaczęliśmy jednak testować pomysł kolokacji i można powiedzieć, że stał się on swego rodzaju wynalazkiem. Nie robiono tego wcześniej, dzieląc budynek na dwie części w ten sposób. Gdy pomysł już się narodził, postawiliśmy przed nim bardzo duże wyzwania. Budynek jest przede wszystkim wymagający technicznie. Połączenie zarówno biura, jak i basenu, gdzie każda część ma tak różne wymagania, różne rozpiętości ramy, wymagania basenu dotyczące gęstości i tym podobne".

Wewnątrz wita nas mieszanka drewna i cegły, które również współgrają ze sobą w elegancki sposób i nadają zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej części budynku wspaniały i przytulny charakter. "Był to niezwykle złożony i wymagający pod względem technicznym projekt z dużymi szklanymi taflami, szczególnie w obszarze basenu. Rama z drewna klejonego, która się tam znajduje, jest pokryta profilami systemu fasadowego, które z kolei na zewnątrz są pokryte blachą" - mówi Charlie Bergendahl ze Scandifront.

 

Oprócz basenów na terenie pływalni dostępna jest także sauna z nowoczesnymi przebieralniami.

Duże okna nie tylko zapewniają widoczność, ale także odgrywają ważną rolę w poprawie samopoczucia i komfortu. Z łatwością można sobie wyobrazić leżenie w basenie pewnego popołudnia, powolne kołysanie się i spoglądanie w górę na duże okna fasady spowite światłem pięknego zachodu słońca, które delikatnie rozświetla całe pomieszczenie.

Umożliwienie wspólnej budowy dwóch zupełnie różnych obiektów i wykorzystania wspólnych obszarów to ekscytujący pomysł i coś, co jest całkowicie zgodne z przyszłością, w której społeczności i miasta rozwijają się, a zapotrzebowanie na przestrzeń stale rośnie. Solna Simhall jest doskonałym przykładem na to, jak kreatywne rozwiązania i przemyślany projekt można wykorzystać, aby stworzyć nieruchomość, która nie tylko spełnia wiele funkcji, ale także robi to w atrakcyjny sposób.

Sam Johan Jansen uważa, że jest to coś, czego będziemy doświadczać coraz częściej: myślę, że w tej czy innej formie będzie to kontynuowane, a w przyszłości coraz więcej budynków będzie wykorzystywać trójwymiarowe formowanie nieruchomości.

 

Klient WICONA: Scandifront

Produkt WICONA: WICTEC 60

Architekt: AIX

Fotograf: Anders Bobert

 

 

Hanna Bouveng
Communication Manager
hanna.bouveng@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Subscribe