WICONA Meets: Steen Elsted Andersen

Report this content

W najnowszym odcinku WICONA Meets nasz zespół udał się do Kopenhagi, aby spotkać się z jednym z czołowych europejskich projektantów fasad. Steen Elsted Andersen jest szefem działu projektowania elewacji w firmie Henning Larsen i w ciągu swojej 20-letniej kariery uczestniczył w projektowaniu takich budynków jak Opera Kopenhaska, Harpa Concert Hall and Conference Centre oraz Nordea Bank Corporate Center.


To mądry Marek Aureliusz poradził nam zaglądać głębiej. Od tego czasu to powiedzenie jest podawane w niezliczonych wersjach: nie oceniaj książki po okładce! Piękno to tylko wygląd zewnętrzny…


W istocie, przez wieki powierzchowność zyskała złą sławę. Jednak dla architektów powierzchnia staje się raczej jednym ze sposobów na rozwiązanie najbardziej fundamentalnego wyzwania projektowego naszych czasów: jak budować w sposób zrównoważony i wykraczać poza jutro.

 

Oczywiście systemy fasadowe zawsze pozwalały nam śledzić rozwój architektury, od najbardziej podstawowych kopert ze słomy i błota, poprzez zdobione kopuły renesansu, aż po geometryczną złożoność projektów XXI wieku.

 

A co z teraźniejszością?

Zmiana w kierunku zrównoważonego projektowania elewacji jest, "na pozór", znacznie bardziej subtelna niż najbardziej charakterystyczne zmiany z przeszłości. W końcu nowe biuro ubrane w przeszkloną ścianę osłonową może wyglądać bardzo podobnie do tego zbudowanego w latach 80-tych - jedyną (główną) różnicą jest to, że budynek jest w zasadzie baterią wykorzystującą energię słoneczną.


Okna słoneczne to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki fasady stają się istotnymi elementami w dążeniu do ekologizacji budownictwa: na liście znajdują się również biomimetyka, ogrody wertykalne i cała gama innych rozwiązań wytwarzających energię.


Co ważniejsze, ponieważ pojęcia "zielony" i "organiczny" stają się integralną częścią krajobrazu projektowego, jesteśmy zmuszeni zadać sobie pytanie, co tak naprawdę powinno być uznane za zrównoważoną fasadę: Jakie materiały okażą się kluczowe w naszym dążeniu do przywrócenia równowagi naszej planety? Jak zmieni się montaż i dostawa części budowlanych? I jaką rolę odegra recykling w naszym coraz bardziej cyrkularnym podejściu do budownictwa?


Uruchomiliśmy cykl WICONA Meets, aby odpowiedzieć na pytanie, co czeka nas w architekturze, ale także jako próbę zainspirowania i wywołania rozmowy o nieskończonych możliwościach budowania wykraczającego poza jutro. Dziś od profesjonalistów kształtujących nasze miasta bardziej niż kiedykolwiek wymaga się znalezienia nowych, kreatywnych rozwiązań, aby zrównoważyć estetykę z wymogami ochrony środowiska i szybko rosnącą populacją miejską.

 

https://www.wicona.com/pl/pl/wicona-meets/
 

Caroline Jonson
Communication Manager
076 113 97 98
caroline.jonson@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media