Wzorcowy zrównoważony projekt

Report this content

Energooszczędny, ekologiczny, estetyczny: dzięki nowemu Urzędowi ds. Środowiska i Energii (AUE) w centrum Bazylei stworzono pokazowy projekt zrównoważonego budownictwa. Oprócz innowacyjnej hybrydowej konstrukcji drewniano-betonowej i całościowej koncepcji energetycznej, do wysokiej jakości środowiskowej i zgodności z normą Minergie-A-ECO przyczynia się również zintegrowany z fasadą system zamkniętych komór firmy WICONA, wykonany z aluminium pochodzącego z recyklingu.

En bild som visar text, byggnad, utomhus, gata

Automatiskt genererad beskrivning

Source: WICONA

 

Efektywność energetyczna, ekologia budynku i architektura w jednym

Ponieważ istniejący budynek AUE nie spełniał już aktualnych potrzeb, podjęto decyzję o budowie nowego obiektu w historycznym centrum Bazylei. Ważne było, aby nowy budynek organu nadzorującego realizację energooszczędnych projektów budowlanych w kantonie Bazylea-Stadt stanowił również wzór do naśladowania pod względem efektywności energetycznej, ekologii budynków i architektury. Biuro architektoniczne jessenvollenweider architektur ag (Bazylea) zaplanowało budynek administracyjny, który spełnia wszystkie wymogi budownictwa przyszłościowego, a jednocześnie wpisuje się w zabytkowy kontekst. Ośmiopiętrowy budynek został zaprojektowany jako filigranowa konstrukcja z drewnianym szkieletem. W połączeniu z betonowymi stropami uzyskano wysoką zdolność magazynowania ciepła, co umożliwia chłodzenie nocne w okresie letnim. Zasada konsekwentnej wentylacji pomieszczeń jest równie istotnym elementem kompleksowej koncepcji energetycznej, jak wysoki poziom odzysku ciepła, wykorzystanie ogrzewania miejskiego, wykorzystanie wody deszczowej, wysoki poziom odzysku energii przez fasadę i wysoce izolowane termicznie przegrody zewnętrzne budynku z zamkniętym systemem szczelinowym oraz związane z tym optymalne wykorzystanie światła dziennego. Ale to nie wszystko. Aby spełnić wymagania dotyczące ekologii budynku, zastosowano nietoksyczne i naturalne materiały budowlane. W trakcie procesu projektowania zoptymalizowano również konstrukcję komponentów pod względem zużycia szarej energii.

En bild som visar byggnad, fönster, kaklad

Automatiskt genererad beskrivning

Innowacyjne rozwiązanie elewacyjne z systemem zamkniętych wnęk

Jako centralny element projektu nowego budynku, który został w całości zaplanowany w procesie BIM, innowacyjne rozwiązanie elewacji przyciąga wzrok wśród okolicznych historycznych budynków. Aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie na energię operacyjną ze źródeł odnawialnych, architekci zaplanowali moduły fotowoltaiczne dla nieprzezroczystej powierzchni elewacji ze wszystkich stron budynku. Są one wyposażone w wysokowydajne monokrystaliczne ogniwa PERC i wytwarzają około 45 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Innowacyjny system zamkniętej przestrzeni powietrznej WICTEC Modul firmy WICONA jest zintegrowany z fasadą jako rodzaj okna skrzynkowego. Specjalna dwupłaszczowa konstrukcja minimalizuje utratę ciepła zimą, a w połączeniu z osłoną przeciwsłoneczną zintegrowaną z komorą i automatycznym chłodzeniem nocnym zapewnia bardzo dobrą ochronę termiczną latem. Zapewnia to maksymalny komfort użytkowania przy stosunkowo niskich kosztach utrzymania dla inwestora.

Zużyte aluminium z recyklingu dla trwałej oszczędności CO2

Wysokie wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju stawiane nowemu budynkowi znalazły również odzwierciedlenie w materiale użytym do wykonania zamkniętej fasady szczelinowej. Profile powietrzne WICTEC Modul zostały wykonane z aluminium Hydro CIRCAL wycofanego z eksploatacji. Materiał ten został wcześniej wykorzystany w produkcie aluminiowym, a zatem jego produkcja wymaga zaledwie 5% energii potrzebnej do wytworzenia aluminium pierwotnego.

En bild som visar inomhus, golv, fönster, byggnad

Automatiskt genererad beskrivning

 

 

Informacje o projekcie

Projekt: Nowa budowa Biura ds. Środowiska i Energii (AUE) (Bazylea)

Właściciel:  Immobilien Basel-Stadt (Bazylea)

Klient: Basel-Stadt Structural Engineering Office (Bazylea)

Architektura i planowanie: jessenvollenweider architektur ag (Bazylea)

Projektant elewacji: gkp fassadentechnik ag (Aadorf)

Konstrukcja metalowa: Meyer Josef Stahl & Metall AG (Emmen)

System fasadowy: WICONA / Hydro Building Systems Switzerland AG 

Wykonanie: 2021

 

 

Caroline Jonson
Communication Manager WICONA North
+46 113 97 98
caroline.jonson@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags:

Subscribe

Media

Media