• news.cision.com/
  • WICONA/
  • Zainspirowany rzeką – pofałdowany Våghuset przyczynia się do powstania nowej, rozwijającej się dzielnicy w Göteborgu

Zainspirowany rzeką – pofałdowany Våghuset przyczynia się do powstania nowej, rozwijającej się dzielnicy w Göteborgu

Report this content

Våghuset został zaprojektowany tak, aby reprezentować serce Göteborga, z falującą fasadą, która doskonale łączy się z wodą i środowiskiem miejskim. Zarówno wygląd zewnętrzny jak i wnętrze reprezentują życie i ruch, a w 2022 roku falujący budynek powita pierwszych najemców. Spektakularna szklana fasada firmy WICONA pokrywa budynek i odzwierciedla życie miasta dzięki pełnemu przeszkleniu biegnącemu od podłogi do sufitu. 

Budynek o powierzchni 10.000 metrów kwadratowych ma 13 pięter, a każde z nich zostało zaprojektowane tak, aby można je było dostosować do potrzeb i życzeń najemców. Będą oni mieli dostęp do dachu z niesamowitym widokiem na rzekę i miasto. Ale Våghuset to coś więcej niż biurowiec, to część rozwoju urbanistycznego i centrum miasta.  Dolne piętro wypełnią sklepy, restauracje i kawiarnie.

Mattias Lind, który był (i w pewnym stopniu nadal jest) architektem odpowiedzialnym za White Arkiteker, opisuje, że inspirację czerpał z historii Göteborga. Miasto już od początku było ambitne i określiło to miejsce jako punkt orientacyjny, a także ustaliło wysokie oczekiwania, że budynek ten będzie również opowiadał historię największego szwedzkiego punktu handlowego na zachodnim wybrzeżu. 

"Dlaczego Göteborg istnieje?" Było to jedno z pierwszych pytań, jakie zadał sobie zespół projektowy, a jak zdradza już nazwa projektu, woda jest podstawowym elementem, który zbudował miasto. Nazwa ujawnia również inną historię, a mianowicie tę o żelaznej fali miasta. Szwecja eksportowała dużo żelaza i aby je zważyć, w tym samym miejscu, w którym dziś znajduje się Våghuset, stała waga.

"Oczywiście kształt jest wyzwaniem, musi być gładki jak fale na całej długości. Niezwykle ważne jest, aby wykonawca fasady budował z wielką precyzją. Aby pomysł taki jak ten zadziałał, wszystko musi być w symbiozie - delikatne profile i delikatne szkło, które tworzy płynne wrażenie" - mówi Matthias Lind.

Budynek posiada certyfikat BREEAM-Excellent, co mówi nam, że duży nacisk położono na materiały i stworzenie zdrowych przestrzeni do pracy. Nawet sam obszar uzyskał certyfikat City Lab, co oznacza, że jest on częścią zrównoważonego rozwoju miasta - jest to pierwszy obszar w Szwecji, który otrzymał ten certyfikat.

Szklana fasada jest bardzo żywa dzięki swoim licznym odbiciom. Zewnętrzna część budynku promieniuje, a wnętrze wypełniają tony naturalnego światła. Pomysłem na wygląd zewnętrzny jest pokazanie podobieństwa do pobliskiej wody, najważniejszego elementu krajobrazu miasta.

 

"Rzeczywistość przewyższyła poezję" - podsumowuje Mattias.

 

  

 

Budynek składa się w sumie z 264 profili łukowych o czterech różnych kształtach, które są rozmieszczone na elewacji w kształcie fali i na zaokrąglonych krawędziach budowli z tyłu. W trakcie budowy obowiązywały wysokie wymagania, które musiały być przestrzegane w całym procesie, złożone wymagania dotyczące redukcji dźwięku, współczynnika U, współczynnika Lt i współczynnika G.

 

Wymagany był również udział materiałów pochodzących z recyklingu oraz rejestracja wszystkich materiałów w "Byggvarubedömningen". WICONA z pomocą firmy Staticus dostarczyła i zamontowała aluminiową fasadę dla tego projektu.

 

- Każdy projekt ma swoje wyzwania. Våghuset nauczył nas wiele o zakrzywionym szkle i profilach, zwłaszcza że w tym projekcie są one zarówno wklęsłe, jak i wypukłe. Trudne okazało się znalezienie dostawcy szyb wypukłych zakrzywionych do wewnątrz, ale najtrudniejsze było zablokowanie profili poziomych w ostrym promieniu, ponieważ profile mają skomplikowane wnętrze z komorami, stopniami izolacyjnymi i innymi rzeczami - mówi Tomas Bucas, kierownik sprzedaży na kraje nordyckie w firmie Staticus.

 

Ponadto Staticus wyjaśnia, że bardzo lubi tego typu kreatywne projekty, w których architektura oddycha w całym budynku. Każdy szczegół jest starannie zaplanowany pod względem funkcjonalnym i wizualnym, gdzie miejsce przeplata historię z teraźniejszością.

 

 

Architekt: White Arkitekter

Wykonawca: NCC
Firma budowlana (WICONA facades): Staticus / ACC Glas och Fasadkonsult
Rozwiązania firmy WICONA: WICTEC EL evo oraz fasady WICTEC 50

Zdjęcia: Felix Gerlach

 

Caroline Jonson
Communication Manager
076 113 97 98
caroline.jonson@hydro.com

 ________________________________

W ciągu ostatnich kilku dekad marka WICONA stała się synonimem systemów aluminiowych, spełniających najwyższe standardy. Wysokie wymagania technologiczne, rygorystyczne pod względem systemowym i jakość przetwarzania produktów, a także kompleksowe usługi i konsultacje przyczyniają się znacząco do sukcesu marki.

WICONA należy do norweskiej firmy Hydro, w pełni zintegrowanej firmy aluminiowej, zatrudniającej 35 000 pracowników w 40 krajach na wszystkich kontynentach, łączącej lokalną wiedzę fachową, światowy zasięg i niezrównane możliwości w zakresie badań i rozwoju.

>> www.wicona.pl

Tags: