Ciężarna pacjentka z COVID-19 uratowana dzięki ECMO

Report this content

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu przyjął ciężarną pacjentkę z COVID-19, u której stwierdzono ciężką niewydolność oddechową. Zastosowano terapię pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO), dzięki czemu płuca pacjentki miały czas na regenerację, a dwa tygodnie później można było wykonać udane cięcie cesarskie.

Jakiś czas temu do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu została przyjęta ciężarna pacjentka z COVID-19 z ciężkimi objawami wirusowymi. Jej stan szybko się pogarszał i nie mogła już samodzielnie oddychać. Zespół medyczny niezwłocznie podjął decyzję o użyciu respiratora, intubacji i wprowadzeniu pancjentki w stan śpiączki farmakologicznej.

„Pacjentka była w 27. tygodniu ciąży, a dziecko nie było na tyle rozwinięte, aby mogło zostać urodzone przedwcześnie” — mówi prof. Mariusz Zimmer, Kierownik II Oddziału Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Lekarze zastosowali u kobiety pozaustrojowe utlenowanie krwi (ECMO) — metodę terapeutyczną, stosowaną w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej lub ostrej niewydolności serca. Urządzenie ECMO zapewnia cyrkulację krwi pacjenta na zewnątrz ciała przez oksygenator oraz wspomaga pracę płuc i/lub serca podczas powrotu do zdrowia.

„Trzymaliśmy pacjentkę w trybie ECMO przez dwa tygodnie przy użyciu urządzenia Cardiohelp firmy Getinge. Nasi ginekolodzy i anestezjolodzy mogli wówczas wykonać cesarskie cięcie, podczas którego urodziła się zdrowa dziewczynka o masie ciała 1440 gramów, u której wynik testu na obecność COVID-19 był ujemny”.

Kiedy pacjentka obudziła się po operacji, była zaskoczona — kilka tygodni wcześniej trafiła do szpitala z powodu objawów infekcji, a teraz jest już mamą.

„Płuca pacjentki od początku były w bardzo złym stanie, ale terapia ECMO dała jej czas potrzebny na wyleczenie. Byliśmy bardzo szczęśliwi widząc, jak wróciła do zdrowia. Dzisiaj mama oraz córka są w domu i mają się dobrze”.

Tekst ten jest przeznaczony dla odbiorców poza USA. Produkt ten należy stosować wyłącznie razem z odpowiednią instrukcją obsługi.

https://www.getinge.com/pl/rozwiazania/oddzial-intensywnej-terapii/terapie/ecls/

Kontak dla mediów:

Katarzyna Grzesińska

Head of Marketing Communications
Central Eastern Europe / Middle East & Africa

Mobile +48 661 705 706
katarzyna.grzesinska@getinge.com

 

Informacje o Getinge

W przekonaniu, że każda osoba i każda społeczność powinna mieć dostęp do najlepszej możliwej opieki, firma Getinge dostarcza szpitalom oraz instytucjom naukowym produkty i rozwiązania mające na celu poprawę warunków klinicznych i optymalizację przepływu pracy. Oferta obejmuje produkty i rozwiązania dla intensywnej terapii, zabiegów sercowo-naczyniowych, sal operacyjnych, sterylizacji oraz badań naukowych. Firma Getinge zatrudnia ponad 10 000 osób na całym świecie, a jej produkty są sprzedawane w 135 krajach.

Subscribe

Media

Media