ECMO, hamile COVID-19 hastasını kurtardı

Report this content

Kısa süre önce şiddetli solunum yetmezliği yaşayan hamile bir COVID-19 hastası, Polonya'nın Wroclaw kentindeki University Clinical Hospital'a kaldırıldı. Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyon (ECMO) terapisi uygulandı. Bu terapide hastanın akciğerlerinin iyileşmesi için yeterli süre sağlandı ve başarılı bir sezaryen ameliyatını iki hafta sonra gerçekleştirilebildi.

Bir süre önce ciddi viral semptom yaşayan hamile bir COVID-19 hastası, Polonya'nın Wroclaw kentindeki University Clinical Hospital'a kabul edildi. Durumu hızlıca kötüleşti ve kendi başına nefes alamıyordu. O andan sonra tıbbi müdahale ekibi hastayı ventilatörle entübe etti ve farmakolojik bir komayı tetikledi.

University Clinical Hospital, Jinekoloji ve Doğum Bölümü Başkanı Mariusz Zimmer, "Hasta hamileliğinin 27. haftasındaydı ve bebek, prematüre doğum için yeterli gelişimini tamamlamamıştı" dedi.

Doktorlar kadını Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonuna (ECMO) aldı. Bu, akut solunum sıkıntısı sendromu veya akut kalp yetmezliğinin tedavisinde kullanılan terapötik bir yaklaşımdır. ECMO cihazı, hastanın kanını, harici bir oksijenatör ile vücudun dışında sirküle eder ve hastanın iyileşme sürecinde akciğerleri ve/veya kalbi destekler.

"Hastayı, Getinge'nin cihazı Cardiohelp'i kullanarak iki haftalığına ECMO'da tuttuk. Jinekologlarımız ve anestezi uzmanlarımız daha sonra sezaryen ameliyatını gerçekleştirdi. Sonrasında 1440 gram ağırlığında ve COVID-19 testi negatif çıkan sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya geldi."

Hasta ameliyatın ardından uyandığında şaşkındı. Haftalar önce enfeksiyon semptomlarıyla hastaneye girmişti ve şimdi ise birden anne olmuştu.

"Hastanın akciğerleri ilk başta çok kötü durumdaydı ama ECMO terapisi, akciğerlerin iyileşmesi için ihtiyacı olan zamanı verdi. Kendisinin iyileştiğini görünce çok mutlu olduk. Bugün anne ve kızı evlerinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor."

Bu metin, ABD dışındaki kişilere yöneliktir. Bu ürünü sadece ilgili kullanım talimatlarıyla birlikte kullanın.

https://www.getinge.com/tr/cozumler/yogun-bakim/tedaviler/ecls/ 

Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçin:

Katarzyna Grzesińska

Head of Marketing Communications
Central Eastern Europe / Middle East & Africa

Mobile +48 661 705 706
katarzyna.grzesinska@getinge.com

 

Getinge hakkında
Her bireyin ve topluluğun mümkün olan en iyi bakıma erişmesi gerektiğine olan kesin inancıyla Getinge, hastanelere ve yaşam bilimleri kurumlarına klinik sonuçları iyileştirmeyi ve iş akışlarını optimize etmeyi amaçlayan ürünler ve çözümler sunar. Hizmetlerimiz yoğun bakım, kardiyovasküler prosedürler, ameliyathaneler, steril yeniden işleme ve yaşam bilimlerine yönelik ürünler ve çözümler içerir. Getinge'nin dünya çapında 10.000'den fazla çalışanı bulunmakta ve ürünleri 135'den fazla ülkede satılmaktadır.

Subscribe

Media

Media