• news.cision.com/
  • Getinge/
  • ECMO’ya bağlı olan kritik bir COVID-19 hastasının akciğer nakli başarıyla gerçekleşti

ECMO’ya bağlı olan kritik bir COVID-19 hastasının akciğer nakli başarıyla gerçekleşti

Report this content

Akciğer nakli konusunda engin deneyime sahip bir kalp cerrahı olan Dr. Wojciech Karolak, karmaşık prosedürleri gerçekleştirmeye alışkındır.Bununla birlikte, yakın zamanda Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyona (ECMO) bağlı  kritik derecede hasta bir kadın COVID-19 hastasını kapsayan yeni bir vaka olağanüstü, hayat kurtarıcı bir deneyim oldu”.

 

Dr. Wojciech Karolak, “Akciğer nakli hastayı iyileştirdi, ancak hastanın hayatını kurtaran ECMO oldu” diyor. “Son istatistikler* ECMO ile tedavi edilen COVID-19 hastalarının yüzde 50’sinin hayatta kaldığını gösteriyor. Bu tedavi, hastalara hayatlarında ikinci bir şans verdi.”

Kadın hasta Polonya’daki the University Clinical Center and Medical University of Gdansk’ta bulunan kardiyak cerrahi departmanına geldiğinde halihazırda - kanı vücudun dışında pompalayan ve kana oksijen vererek akciğer ve/veya kalp fonksiyonunun yerine geçen - ECMO’ya bağlıydı. Getinge’nin Cardiohelp adı verilen taşınabilir cihazı, hastanın ECMO devresi tehlikeye atılmadan nakledilmesine olanak sağlar ve yatak başında veya sahada kolaylıkla konuşlandırılarak, hastalara taşınabilir, kusursuz bir kalp-akciğer desteği sunar.

Dr. Wojciech Karolak, “Hastanın akciğerleri tahrip olmuştu ve durum daha da kötüye gidiyordu. Hastayı stabilize etmeyi ve ilerlemek için gerekli olan tüm testleri yapmayı başardık. Sonunda bir donör bulundu ve hastayı acilen akciğer nakli operasyonuna aldık” diyor.

Bu vakada cerrahi ekip, nakil operasyonunun tamamını hem solunum hem de dolaşım fonksiyonlarının desteklendiği veno-arteriyel ECMO’ya bağlı iken gerçekleştirdi

Dr. Wojciech Karolak, "Nakiller sırasında ECMO kullanmak, antikoagülan dozunu düşürmemize olanak tanıyor ve bu da kanamayı hasta üzerinde olumsuz bir etki yaratmadan azaltıyor" diye açıklıyor. "Genel olarak çok başarılı bir ameliyat oldu. Hasta, oksijen takviyesine ihtiyaç duymadan yeniden bağımsız bir hayat yaşıyor.”

Gdansk Akciğer Nakli Programı 2018’de başlatıldı ve ekip şu ana kadar 36 nakil gerçekleştirdi. 

Dr. Wojciech Karolak sözlerini şöyle bitiriyor: “Hayat kurtarmak işimin bir parçası, ancak bu vakayı düşündüğümde gözlerim doluyor.çünkü neredeyse olmayacaktı.”

*https://www.elso.org/Registry/FullCOVID19RegistryDashboard.aspx

Bu metin, ABD dışındaki kişilere yöneliktir. Bu ürünü sadece ilgili kullanım talimatlarıyla birlikte kullanın.

Basın iletişim:

Katarzyna Grzesińska

Head of Marketing Communications
Central Eastern Europe / Middle East & Africa

Mobile +48 661 705 706
katarzyna.grzesinska@getinge.com

 

Her bireyin ve topluluğun mümkün olan en iyi bakıma erişmesi gerektiğine olan kesin inancıyla Getinge, hastanelere ve yaşam bilimleri kurumlarına klinik sonuçları iyileştirmeyi ve iş akışlarını optimize etmeyi amaçlayan ürünler ve çözümler sunar. Hizmetlerimiz yoğun bakım, kardiyovasküler prosedürler, ameliyathaneler, steril yeniden işleme ve yaşam bilimlerine yönelik ürünler ve çözümler içerir. Getinge'nin dünya çapında 10.000'den fazla çalışanı bulunmakta ve ürünleri 135'den fazla ülkede satılmaktadır.

Subscribe

Media

Media