• news.cision.com/
  • Getinge/
  • Krytycznie chory pacjent COVID-19 poddany ECMO z powodzeniem przeżył przeszczep płuc

Krytycznie chory pacjent COVID-19 poddany ECMO z powodzeniem przeżył przeszczep płuc

Report this content

Dr Wojciech Karolak jako kardiochirurg z dużym doświadczeniem w przeszczepach płuc jest przyzwyczajony do wykonywania skomplikowanych zabiegów. Jednak niedawny przypadek krytycznie chorej pacjentki z grupy COVID-19, poddanej pozaustrojowej oksygenacji membranowej (ECMO), stał się niezwykłym doświadczeniem ratowania życia.

„Przeszczep płuc wyleczył pacjentkę, ale to ECMO uratowało jej życie” — mówi dr Wojciech Karolak. „Najnowsze statystyki* pokazują, że przeżywa 50 procent pacjentów z grupy COVID-19 leczonych za pomocą ECMO. Ta terapia daje im drugą szansę na życie”.

Pacjentka była już w trakcie procedury ECMO — zastępującej pracę płuc i/lub poprzez pompowanie i natlenianie krwi poza organizmem — kiedy trafiła na oddział kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przenośne urządzenie firmy Getinge o nazwie Cardiohelp umożliwia transport pacjenta bez naruszania obwodu ECMO, które można łatwo zainstalować przy łóżku pacjenta lub w terenie, oferując pacjentom przenośne wspomaganie płuc i serca.

„Płuca pacjentki zostały zniszczone, a jej stan się pogorszył, zanim udało nam się ją ustabilizować i wykonać wszystkie badania niezbędne do dalszego działania. W końcu znalazł się dawca i przystąpiliśmy do pilnego przeszczepu płuc” — mówi dr Wojciech Karolak.

W tym przypadku zespół chirurgiczny przeprowadził cały przeszczep z pacjentem poddanym żylno-tętniczemu ECMO, co oznacza, że maszyna podtrzymywała zarówno funkcje oddechowe, jak i krążeniowe. 

„Zastosowanie ECMO podczas transplantacji pozwala nam na obniżenie dawki antykoagulantów, co zmniejsza krwawienie bez negatywnych aspektów dla pacjenta” — wyjaśnia dr Wojciech Karolak. „Była to bardzo udana operacja. Pacjent znów prowadzi samodzielne życie, bez konieczności podawania tlenu.”

Gdański program transplantacji płuc został zainicjowany w 2018 roku, a zespół wykonał do tej pory 36 przeszczepów. 

Dr Wojciech Karolak podsumowuje: „Ratowanie życia to część mojej pracy, ale kiedy myślę o tej sprawie, to aż łza się w oku kręci. To był bardzo trudny przypadek.”

*https://www.elso.org/Registry/FullCOVID19RegistryDashboard.aspx

Tekst ten jest przeznaczony dla odbiorców poza USA. Produkt ten należy stosować wyłącznie razem z odpowiednią instrukcją obsługi.

Photo: Sylwia Mierzewska, UCK

Kontak dla mediów:

Katarzyna Grzesińska

Head of Marketing Communications
Central Eastern Europe / Middle East & Africa

Mobile +48 661 705 706
katarzyna.grzesinska@getinge.com

 

Informacje o Getinge

W przekonaniu, że każda osoba i każda społeczność powinna mieć dostęp do najlepszej możliwej opieki, firma Getinge dostarcza szpitalom oraz instytucjom naukowym produkty i rozwiązania mające na celu poprawę warunków klinicznych i optymalizację przepływu pracy. Oferta obejmuje produkty i rozwiązania dla intensywnej terapii, zabiegów sercowo-naczyniowych, sal operacyjnych, sterylizacji oraz badań naukowych. Firma Getinge zatrudnia ponad 10 000 osób na całym świecie, a jej produkty są sprzedawane w 135 krajach.

Subscribe

Media

Media