Hela fotbolls-VM i Radiosporten – Susanna Andrén och Ralf Edström refererar öppningsmatchen i kväll
I kväll drar det i gång. VM:s öppningsmatch mellan Brasilien och Kroatien refereras av Susanna Andrén tillsammans med Ralf Edström, med matchstart kl. 22.00, direkt i P4. Sveriges Radio sänder från samtliga matcher i fotbolls-VM, mellan den 12 juni och den 13 juli.
Radiosportens Susanna Andrén och Ralf Edström laddar inför kvällens match.
Radiosporten och övriga Sveriges Radio har sammanlagt tre referenter, tre reportrar och två experter på plats i Brasilien. Referenterna är Susanna Andrén, Christian Olsson och Dag Malmqvist. Experterna Richard Henriksson och Ralf Edström kompletteras på hemmaplan av Radiosportens senaste experttillskott Johanna Frisk.
Sveriges Radio-reportrar på plats är Lotten Collin, Martin Marhlo och Andreas Matz. På hemmaplan kompletteras de utsända av två referenter på svensk mark, Jonas Enarson och Gunnar Brink.
Hysterin är stor i Brasilien inför kvällens premiär mellan hemmanationen och Kroatien. Förväntningarna är stora också hos Susanna Andrén som kommenterar matchen tillsammans med sidekicken Ralf Edström:
– Det är väldigt många som är intresserade, inte bara för att Brasilien är värdland och ett av favoritlagen, utan också för att alla de här grymma spelarna och lagen är här nu, säger Susanna Andrén.
Hur stort är det för dig att referera en VM-premiär?
– Det känns fantastiskt häftigt att vara på ett fotbolls-VM i Brasilien, som jag drömde om att få åka till när jag för ett par år sedan började plugga portugisiska. Det är öppningsmatchen i Sao Paulo, en storstad och metropol... Alla dessa kombinationer gör att jag flyter iväg i helt orimliga resonemang om att det är den häftigaste öppningsmatchen någonsin, säger Susanna Andrén.
Radiosporten sänder från samtliga matcher i VM-turneringen.
Spelprogram dag för dag (svensk tid):
(Spelprogram grupp för grupp finns på sverigesradio.se/radiosporten )
12 juni:
22.00: Brasilien-Kroatien (grupp A) Referenter Susanna Andrén och Ralf Edström
13 juni:
18.00: Mexiko-Kamerun (A) Dag Malmqvist och Ralf Edström
21.00: Spanien-Holland (B) Christian Olsson och Richard Henriksson
24.00: Chile-Australien (B) Gunnar Brink
14 juni:
18.00: Colombia-Grekland (C) Dag Malmqvist och Ralf Edström
21.00: Uruguay-Costa Rica (C) Susanna Andrén och Ralf Edström
24.00: England-Italien (D) Christian Olsson och Richard Henriksson
15 juni:
03.00: Elfenbenskusten-Japan (D) Sänds ej
18.00: Schweiz-Ecuador (E) Susanna Andrén och Richard Henriksson
21.00: Frankrike-Honduras (E) Jonas Enarson
24.00: Argentina-Bosnien/Hercegovina (F) Dag Malmqvist och Ralf Edström
16 juni:
18.00: Tyskland-Portugal (G) Christian Olsson och Richard Henriksson
21.00: Iran-Nigeria (F) Dag Malmqvist och Ralf Edström
24.00: Ghana-USA (G) Jonas Enarson
17 juni:
18.00: Belgien-Algeriet (H) Dag Malmqvist och Ralf Edström
21.00: Brasilien-Mexiko (A) Susanna Andrén och Richard Henriksson
24.00: Ryssland-Sydkorea (H) Jonas Enarson
18 juni:
18.00: Australien-Holland (B) Christian Olsson
21.00: Spanien-Chile (B) Jonas Enarson
24.00: Kamerun-Kroatien (A) Dag Malmqvist och Ralf Edström
19 juni:
18.00: Colombia-Elfenbenskusten (C) Dag Malmqvist och Ralf Edström
21.00: Uruguay-England (D) Christian Olsson och Richard Henriksson
24.00: Japan-Grekland (C) Susanna Andrén
20 juni:
18.00: Italien-Costa Rica (D) Dag Malmqvist och Ralf Edström
21.00: Schweiz-Frankrike (E) Gunnar Brink
24.00: Honduras-Ecuador (E) Gunnar Brink
21 juni:
18.00: Argentina-Iran (F) Christian Olsson och Richard Henriksson
21.00: Tyskland-Ghana (G) Susanna Andrén och Ralf Edström
24.00: Nigeria-Bosnien-Hercegovina (F) Dag Malmqvist och Richard Henriksson
22 juni:
18.00: Belgien-Ryssland (H) Andreas Matz och Richard Henriksson
21.00: Sydkorea-Algeriet (H) Dag Malmqvist och Ralf Edström
24.00: USA-Portugal (G) Gunnar Brink och Johanna Frisk
23 juni:
18.00: Australien-Spanien (B) Andreas Matz och Richard Henriksson
18.00: Holland-Chile (B) Susanna Andrén och Richard Henriksson
22.00: Kamerun-Brasilien (A) Christian Olsson och Ralf Edström
22.00: Kroatien-Mexiko (A) Gunnar Brink och Johanna Frisk
24 juni:
18.00: Italien-Uruguay (D) Dag Malmqvist och Richard Henriksson
18.00: Costa Rica-England (D) Andreas Matz och Ralf Edström
22.00: Japan-Colombia (C) Gunnar Brink och Johanna Frisk
22.00: Grekland-Elfenbenskusten (C) Andreas Matz och Johanna Frisk
25 juni:
18.00: Nigeria-Argentina (F) Susanna Andrén och Ralf Edström
18.00: Bosnien-Hercegovina-Iran (F) Jonas Enarson och Johanna Frisk
22.00: Honduras-Schweiz (E) Christian Olsson och Richard Henriksson
22.00: Ecuador-Frankrike (E) Andreas Matz och Richard Henriksson
26 juni:
18.00: USA-Tyskland (G) Dag Malmqvist och Ralf Edström
18.00: Portugal-Ghana (G) Christian Olsson och Richard Henriksson
22.00: Sydkorea-Belgien (H) Andreas Matz och Richard Henriksson
22.00: Algeriet-Ryssland (H) Gunnar Brink och Johanna Frisk
Åttondelsfinaler:
28 juni:
18.00: 1A-2B, Belo Horizonte Christian Olsson och Ralf Edström
22.00: 1C-2D, Rio de Janeiro Susanna Andrén och Richard Henriksson
29 juni:
18.00: 1B-2A, Fortaleza Susanna Andrén och Richard Henriksson
22.00: 1D-2C, Recife Andreas Matz och Richard Henriksson
30 juni:
18.00: 1E-2F, Brasília Susanna Andrén och Richard Henriksson
22.00: 1G-2H, Porto Alegre Dag Malmqvist och Ralf Edström
1 juli:
18.00: 1F-2E, São Paulo Susanna Andrén och Ralf Edström
22.00: 1H-2G, Salvador Christian Olsson och Richard Henriksson
Kvartsfinaler:
4 juli:
18.00: 1E/2F-1G/2H, Rio de Janeiro Susanna Andrén och Richard Henriksson
22.00: 1A/2B-1C/2D, Fortaleza Dag Malmqvist och Ralf Edström
5 juli:
18.00: 1F/2E-1H/2G, Brasília Christian Olsson och Richard Henriksson
22.00: 1B/2A-1D/2C, Salvador Dag Malmqvist och Ralf Edström
Semifinaler:
8 juli:
22.00 1A/2B/1C/2D-1E/2F/1G/2H, Belo Horizonte Dag Malmqvist och Ralf Edström
9 juli:
22.00 1B/2A/1D/2C-1F/2E/1H/2G, São Paulo Christian Olsson och Richard Henriksson
Bronsmatch:
12 juli:
22.00: Brasília Dag Malmqvist och Ralf Edström
Final:
13 juli:
21.00: Rio de Janeiro Christian Olsson och Richard Henriksson
För mer information, vänligen kontakta:
Eva Sahlin, presschef
eva.sahlin@sverigesradio.se
070-684 18 52
Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press