DE VANN YRKES-SM 2018

Totalt 21 600 besökare tog sig till arenaområdet vid Gränby sportfält i Uppsala för att följa Yrkes-SM 2018 på plats. Under tre dagar, mellan 25 – 27 april, visade nästa 400 av Sveriges yrkesskickligaste ungdomar upp sina färdigheter inom 59 olika yrken. Nu står medaljörerna klara och kan stolt titulera sig svenska mästare.

Yrkes-SM 2018 slog rekord i antal deltagare och antal yrken. Av de 59 yrken som deltog var 40 av dem tävlingsyrken, och bland de nästan 400 deltagarna tävlade 250 av dem om pallplatserna.

Men mästerskapet bjöd också på inspiration i form av 19 uppvisningsyrken som med sina 140 deltagande som var på plats för att utbilda besökarna om sina respektive yrken. Tillsammans med cirka 800 funktionärer gjorde de alla sitt yttersta för att vinna mästerskapet, inspirera besökare och se till att Yrkes-SM 2018 blev ett underhållande och lärorikt evenemang. På mässgolven fanns det också gott om prova-på-aktiviteter där besökarna själva kunde testa sina färdigheter inom olika yrken och lära sig mer om de olika utbildningarna.

- Vi är enormt nöjda med årets Yrkes-SM och jag vill passa på att tacka alla nyfikna besökare, alla flitiga funktionärer och alla de olika branscherna som gjort mästerskapet möjligt. Jag har sett många glada miner och många drivna ungdomar under dessa tre dagar. Våra tävlande har varit bra ambassadörer för de besökande genom att visa stort engagemang och positiv inställning. Nu är det bara att säga stort grattis till alla medaljörer samt tacka och säga väl jobbat till alla som deltagit, säger Patrik Svensson, tävlingsansvarig på WorldSkills Sweden.  

 

LISTA PÅ VINNARE NEDAN

För bilder från tävlingarna, vänligen besök: https://www.flickr.com/photos/yrkessm08/collections                       

Läs mer om Yrkes-SM här: http://yrkessm.se/

Presskontakt:

Jonas Persson, 070 824 39 82, jonas.persson@jmwgolin.se

WorldSkills Sweden:

Patrik Svensson, 070-248 28 89, patrik.svensson@worldskills.se

LISTA - MEDALJÖRERNA:

CAD-KONSTRUKTÖR

GULD:

Teo Zemack

Södertälje

073-700 40 96

SILVER:

Oscar Svärd

Hölö

072-711 72 71

BRONS:

Ida Lönn

Sandviken

026-21 43 78

SVETS

GULD:

Axel Gustafsson

Osby

073-544 11 65

SILVER:

Simon Berg

Borås

072-234 59 18

BRONS:

Jakob Åberg

Sandviken

070-263 27 21

VÅRD OCH OMSORG

GULD:

Jonna Mjörnell

Upplands Väsby

076-092 1786

SILVER:

Lisa Ljungberg

Vetlanda

070-311 0290

BRONS:

Elin Andersson

Götene

076-049 0628

FRISÖR

GULD:

Wilma Augustsson

Vårgårda

072–7178074

SILVER:

Anna Le

Göteborg

072–0522072

BRONS:

Victoria Bodin

Hallstahammar

070-0912274

GULDSMED

GULD:

Signe Skogstjärna

Motala

076 883 45 11

SILVER:

Caroline Gustavsson

Mjölby

076 095 71 92

BRONS:

Madeleine Lindblad

Gränna

076 305 41 56

AUTOMATIONSTEKNIK

GULD:

Emanuel Näslund

Örnsköldsvik

070-385 55 84

SILVER:

Niklas Ekelöw

Onsala

070-262 15 50

BRONS:

Anthon Rouxel

Silverdalen

072-010 51 93

PERSONBILSTEKNIK

GULD:

Alexander Olofsson

Örnsköldsvik

072-706 05 47

SILVER:

Erik Nilsson

Järved

073-027 53 59

BRONS:

Mikael Persson

Östra Ljungby

0727-38 21 92

INDUSTRIEL

GULD:

Martin Lindelöw

Hässleholm

0709-62 49 96 / 0738-46 69 00 Arb.

SILVER:

Johan Olsson

Fjälkinge

0763-466307

BRONS:

Linus Fränkel

Höör

0720-170669

BILSKADETEKNIK

GULD:

Oskar Thulin

Genarp

070-725 44 39

SILVER:

Rasmus Willig

Karlstad

072-333 04 37

BRONS:

Joel Hedström

Karlstad

070-860 92 41

TRÄDGÅRDSANLÄGGNING (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Fredrik Emanuelsson

Kärna

076-760 53 05

David Andersson

Lödöse

0760-19 82 08

SILVER:

Pierre Nordahl

Hörby

070-963 87 82

Pontus Larsson

Bjärred

073-3858585

BRONS (DELAD BRONSPLATS):

Terese Lund

Karlskoga

076-7823220

Emil Killander

Finspång

070-3526798

Oskar Nyman

Varberg

070-611 78 19

Jenny Josefsson

Ullared

072-23 95 343

INSTALLATIONSELEKTRIKER

GULD:

Emmy Åberg

Älghult

072-706 18 82

SILVER:

Edvin Bäckman

Avesta

076-082 62 80

BRONS:

Jesper Fogelstrand

Motala

076-1269498

FORDONSLACKERING

GULD:

Anna Widholm

Västerås

076-050 21 35

SILVER:

Maximilian Hiller

Södertälje

073-800 71 79

BRONS:

Camilla Pettersson

Akalla

070-046 19 60

FLYGTEKNIK

GULD:

David Petersson

Rockneby

073-2603984

SILVER:

Maritza Erlandsson

Södra Sandby

072-830 37 09

BRONS:

Levis Skagerström Westrin

Vingåker

073-8468548

IT NÄTVERK SYSTEMADMINISTRATION

GULD:

André Pettersson

Kävlinge

0703-77 34 75

SILVER:

Victor Nyberg

Klockrike

0793-34 49 05

BRONS:

Erik Yngvesson

Onsala

0707-26 33 29

LASTBILSTEKNIK

GULD:

Ante Olofsson

Offerdal

070-6899487

SILVER:

Oscar Mårtensson

Domsjö

070-2454570

BRONS:

Marcus Friberg

Trosa

076-3233192

MASKINFÖRARE

GULD:

Victor Mellgren

Säffle

070-382 99 69

SILVER:

Linus Grönlund

Visby

0739-727731

BRONS:

Tim Carlsson

Västerås

070-2737913

MASKINMEKANIKER

GULD:

Mathias Röstberg

Östersund

076-818 50 80

SILVER:

Oscar Franzén

Linköping

072-3336989

BRONS:

Albin Ekström

Hedesunda

0705-483659

BUTIKSSÄLJARE

GULD:

Ida Strid

Örebro

073-385 22 51

SILVER:

Max Sandernäs

Göteborg

076-611 83 13

BRONS:

Mehrdad Husseini

Hudiksvall

072 216 94 16

HÄLSA, VÅRD OCH OMSORG (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Madelene Åkerlind

Uppsala Gymnasiesärskola Fyris

Emma Parviainen

Uppsala Gymnasiesärskola Fyris

Frida Hermansson

Tannbergsskolan

Kontaktperson:

Teresia Granström

0703668955

SILVER:

Sarah Mani

Burgården GS

Saeed Hagos

Kontaktperson:

Susanna Gröndahl

0737190712

BRONS:

-- INGET BRONS --

HUDTERAPEUT

GULD:

Louise Olsson

Ystad

0763-073516

SILVER:

Annika Bui

Älmhult

0722-000439

BRONS:

Emmie Lindblad

Hässleholm

072-2346843

VISUAL MERCHANDISER

GULD:

Vendela Lundin Pikner

Stockholm / Södermalm

072-316 56 25

SILVER:

Amanda Ericson

Huddinge

072-0026152

BRONS (DELAT BRONS):

Fay Keding

Uppsala

072 241 30 04

Tindra Johansson

Nacka strand

0732-404035

WEBBDESIGN

GULD:

David Sohl

Linköping

073-5283395

SILVER:

Kasem Al Shaara

Västerås

073-1095704

BRONS:

Maximilian Wendel

Uppsala

073-5300781

YRKESFÖRARE

GULD:

Herman Borring

Skänninge

073-0814441

SILVER:

Henrik Johansen

Strömstad

070-9947090

BRONS:

Filip Eriksson

Tomelilla

070-5505326

BETONGARBETE (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Oscar Eriksson

Väsby

070-7301570

Erik Larsson

Göteborg

072-2516706

SILVER:

Abu Barker Salih

Uppsala

072-0536770

Oscar Södergren

Uppsala

072-2299117

BRONS:

Albin Isaksson

Piteå

073-8282298

Emil Vikström

Piteå

070-3906343

GOLVLÄGGARE

GULD:

Lisa Nilsson

Stockholm

070-4408464

SILVER:

Oliver Svensson

Jönköping

0700-924959

BRONS:

Johan Sviden

Hallsberg

072-5779099

MURNING

GULD:

Albert Åhlenius

Uppsala

0707-157171

SILVER:

Habibullah Abasi

Ljusdal

haab@trautbildningar.se

BRONS:

Angelica Petersson

Kalmar

073-3503475

MÅLERI

GULD:

Elin Larsson

Stockholm / Ekerö

076 586 70 80

SILVER:

Britta Spencer

Stockholm / Bromma

072 300 22 81

BRONS:

Stina Granberg

Piteå

076-8354044

PLATTSÄTTNING

GULD:

Filip Sandgren

Västerås

076-293 26 08

SILVER:

Niklas Rundqvist

Växjö

076-340 23 88

BRONS:

Martin Forsell

Piteå

076-1030224

PLÅTSLAGARE

GULD:

Ludwig Uhrbom

Norrköping

073-8066283

SILVER:

Gustav Mattsson

Linköping

073-0267575

BRONS:

Lucas Svensson

Hudiksvall

072-0579671

TRÄARBETARE (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Arvid Axelsson

Sala

073-8759759

Alexander Skog

Sala

073-8707885

SILVER:

Linus Eriksson

Piteå

070-2238725

Teo Hinterhaner

Piteå

072-2238725

BRONS:

Jonathan Uppström

Borlänge

07072-71009

Wilhelm Fredriksson

Borlänge

0767-780788

VVS-MONTÖR

GULD:

Anton Hasenstrauch

Alunda

076-644 46 80

SILVER:

Andreas Winborg

Spånga

072-281 12 37

BRONS:

Andreas Svensson

Karlskrona

070-821 83 76

VÄG OCH ANLÄGGNING (TÄVLAR I PAR)

GULD:

Axel Johansson

Kristianstad

0702-443518

William Cederholm

Kristianstad

william.cederholm.wendes@utb.kristianstad.se

SILVER:

Lucas Niemöller

Göteborg

0739-134900

Kevin Arleros

Göteborg

073-3604435

BRONS:

Kevin Johansson

Växjö

0703-727196

Oskar Nilsson

Växjö

0760-216181

HOTELL, RESTURANG OCH BAGERI (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Olof Leander

Peder skrivares gymnasieskola

Lukas Cullhed

Peder skrivares gymnasieskola

Kontaktperson:

Helena Simonsson

0703874426

SILVER:

Ted Yugbovwre

Burgården GS

Elin Olausson

Burgården GS

Kontaktperson:

Mirza Santa

0702673182

BRONS:

Hossein Abu baker                

Sågbäcksgymnasiet

Joshua Niche

Sågbäcksgymnasiet

Kontaktperson:

Joakim Kässlin

0705599344

SKOG, MARK OCH DJUR (GYMNASIESÄRSKOLAN – TÄVLAR I PAR)

GULD:

Wilma Melin
Svalöfs Gymnasium

Philip Svensson

Svalöfs Gymnasium

Kontaktperson:

Anders Backe 

0721-787269

SILVER:

William Jensen               

Yrkesskolan

Timmie Lindblad

Yrkesskolan

Kontaktperson:

Ulf Alm             

0709888584

BRONS:

Adrian Eklund

Uppsala gymnasiesärskola Jälla

Lucas Lundstedt

Uppsala gymnasiesärskola Jälla

Kontaktperson:

Lars Andersson

0708-216027

ENTREPRENÖRSSKAP

GULD:

Sarah Larsson

Innovationsprogrammet på Mälardalens Högskola

Joel Gustafsson

Systemvetarprogrammet på Uppsala Universitet

SILVER:

-- INGET SILVER --

BRONS:

-- INGET BRONS --

För bilder från tävlingarna, vänligen besök: https://www.flickr.com/photos/yrkessm08/

Läs mer om Yrkes-SM här: http://yrkessm.se/

Presskontakt:
Jonas Persson, 070 824 39 82, jonas.persson@jmwgolin.se

WorldSkills Sweden:
Patrik Svensson, 070-248 28 89, patrik.svensson@worldskills.se

WorldSkills Sweden
WorldSkills Sweden är ett trepartssamarbete mellan LO, Svenskt Näringsliv och Staten genom Utbildningsdepartementet, Skolverket och Myndigheten för yrkeshögskolan. Genom samarbeten med företag, yrkesnämnder, branschorganisationer och skolor har detta samarbete i uppdrag att öka intresset, statusen samt kvaliteten för svenska yrken och yrkesutbildning. WorldSkills Sweden ansvarar för svenska Yrkeslandslagets deltagande i Yrkes-VM (WorldSkills) och Yrkes-EM (EuroSkills) samt är arrangör av Yrkes-SM. Yrkeslandslagets huvudsponsorer är AFA Försäkring som värnar arbetsmiljö samt AMF som fokuserar på hållbara pensionslösningar.

Taggar:

Prenumerera

Media

Media