Biely papier na pečenie je hygienická voľba šetrná k životnému prostrediu

Report this content

S najväčšou pravdepodobnosťou ste už videli a dokonca aj použili biely aj hnedý papier na pečenie. Ale napadlo vám už niekedy zamyslieť sa nad tým, aký je medzi nimi rozdiel? Je to len farba alebo existujú skutočné rozdiely? Je jeden šetrnejší k životnému prostrediu ako druhý?

Oba papiere na pečenie ‒ biely aj hnedý ‒ sú vyrobené z drevných vlákien a neobsahujú zvyšky tlačiarenskej farby či chemikálií, ktoré sa nachádzajú napríklad v recyklovanom papieri. Jedným komponentom dreva je lignín, ktorý zaisťuje tuhosť kmeňa stromu a umožňuje stromu, aby stál. Lignín je prirodzene hnedý a aby sa vyrobil biely papier, drevné vlákna sa musia kvôli odstráneniu lignínu vybieliť. V dnešnej dobe je proces bielenia veľmi pokročilý a bezpečný, pričom sa nepoužívajú žiadne škodlivé chemikálie. Papiere odolné voči mastnote od spoločnosti Metsä sa bielia pomocou modernej, základnej technológie ECF bez obsahu chlóru, čím sa zaručuje splnenie najvyšších nárokov na hygienu.

Rozdiel medzi bielym a hnedým papierom na pečenie spočíva v tom, že v hnedom papieri na pečenie zostáva viac pôvodných drevných zložiek. Preto môže v hnedom papieri dochádzať k väčšej celkovej migrácii komponentov. V praxi to môže spôsobiť prenos nenápadnej chuti alebo zápachu do potravín. Je to neškodné, ale niekedy nepríjemné a neakceptovateľné pre všetkých koncových používateľov. Napríklad do hnedého papiera na pečenie sa neodporúča dlhodobé zabalenie čokolády alebo čaju.

V rámci profesionálneho používania sa  preferuje biely papier na pečenie

Profesionálne kuchyne a priemyselné linky na výrobu potravín majú vysoké nároky na hygienu. Preto je detekcia možného znečistenia a odchýlok od noriem mimoriadne dôležitá. V rámci profesionálneho použitia sa uprednostňuje biely papier na pečenie, keďže sa pri ňom rýchlejšie a zreteľnejšie preukáže akákoľvek možná kontaminácia. Aj odchýlky od noriem sa dajú spozorovať rýchlejšie kvôli jasnému kontrastu medzi pečenými potravinami a bielym papierom.

Vplyv bieleho a hnedého papiera na pečenie na životné prostredie je v podstate rovnaký

Zatiaľ čo sa môže zdať, že hnedý papier na pečenie je voľba šetrnejšia k životnému prostrediu, vplyv bieleho a hnedého papiera na pečenie na životné prostredie je v podstate rovnaký. Vo výrobnej fáze papiera v procese výroby je vplyv bieleho papiera na pečenie na životné prostredie v skutočnosti menší.

Výroba hnedého papiera vyžaduje viac energie. Je to kvôli tomu, že v ňom zostáva viac pôvodných drevných zložiek a z toho dôvodu je vyššia odolnosť voči rafinácii a nižšia rýchlosť výroby. Spotreba energie je dokonca o 20 kWh vyššia na tonu než pri bielenom papieri.  Aby sa zaistilo, že budú papiere na pečenie bezpečné na používanie pri kontakte s potravinami, suroviny sa starostlivo vyberajú, hotové výrobky testujú a celý výrobný proces pozorne sledujú a certifikujú tretie strany. 

Chcete vedieť viac? Kontaktujte nás pre viac informácií!

Katrin Bunner, Vice President Sales, Marketing & Offering
Tel: +49 171 1263321
Katrin.bunner@metsagroup.com

Metsä Tissue

www.metsatissue.com

So spoločnosťou Metsä Tissue je každodenný život čistejší. Naša spoločnosť je jedným z hlavných dodávateľov tissue papiera v Európe na použitie v domácnosti a profesionálne použitie a jeden z hlavných dodávateľov papiera odolného voči mastnote na globálnej úrovni. 
 
Našimi značkami sú značky Lambi, Serla, Mola, Tento, Katrin a SAGA. Vo výrobných závodoch v piatich krajinách zamestnávame približne 2 500 ľudí. V roku 2020 dosiahol objem predaja celkovú hodnotu 1 miliardy EUR. Spoločnosť Metsä Tissue je súčasťou skupiny Metsä.

Sledujte Metsä Tissue: Twitter LinkedIn 

Subscribe

Media

Media