Forskare som kan svara på frågor inför EU-valet

Dessa experter vid Linköpings universitets kan svara på frågor som rör Europa och EU-valet.

Klimat:

Klimataktivism:
Eva Lövbrand, universitetslektor Tema miljöförändring och Centrum för klimatpolitisk forskning, 011-36 33 93, eva.lovbrand@liu.se

Negativa utsläpp och geoengineering:
Anders Hansson, universitetslektor, Tema Miljöförändring och Centrum för klimatpolitisk forskning 013-28 29 30 el 070-443 88 23, anders.n.hansson@liu.se

Klimatförändring och växthusgaser:
David Bastviken, professor, 013-28 22 91 el 073-414 49 70,
david.bastviken@liu.se 

Internationell klimatpolitik och hållbar utveckling:
Björn-Ola Linnér, professor, 011
-36 32 33 el 070-848 32 33, bjorn-ola.linner@liu.se 

Aktörer inom internationellt klimatsamarbete:
Mattias Hjerpe, universitetslektor, föreståndare Centrum för klimatpolitisk forskning, 011-36 34 38 el 070-884 04 70,
mattias.hjerpe@liu.se 

Integration, migration och arbetsmarknad:

Det europeiska integrationsprojektet, migrationspolitik och EU:s övergripande politiska ekonomi:
Peo Hansen, professor, 011-36 34 23, peo.hansen@liu.se 

Global styrning, EU:s utvidgning och migration samt globaliseringens sociala dimension:
Branka Likic-Brboric, biträdande professor, 011-36 36 45, branka.likic-brboric@liu.se

Industriell produktion

Cirkulär ekonomi och återtillverkning:
Erik Sundin, biträdande professor, 013-28 66 01
, erik.sundin@liu.se  

Pressmeddelandet skickat av:
Therese Ekstrand Amaya
Vetenskapsredaktör, Linköpings universitet
www.liu.se
013-282251 eller 073-2701814
therese.ekstrand.amaya@liu.se

Vill du ha mer nyheter från Linköpings universitet? Vårt elektroniska nyhetsbrev LiU-nytt-e kommer varje fredag med alla nyhetsartiklar som publicerats på webben under den gångna veckan. Prenumerera här!

Taggar:

Om oss

Linköpings universitet, LiU, bedriver världsledande, gränsöverskridande forskning inom bland annat material, IT och hörsel. I samma anda erbjuder universitetet ett stort antal innovativa utbildningar, inte minst många professionsutbildningar för till exempel läkare, lärare, civilekonomer och civilingenjörer. LiU blev universitet 1975 och är idag 32 000 studenter och 4 000 medarbetare. Studenterna är bland de mest eftertraktade på arbetsmarknaden och enligt internationella rankningar är LiU bland de främsta i världen.

Prenumerera