NOWY POMYSŁ NA AUTOMATYCZNE SPRZĘGANIE SAMOCHODU Z PRZYCZEPĄ

Report this content

Dlaczego sprzęganie samochodu z przyczepą musi być tak uciążliwe? Tak bardzo, że aż 50 procent osób nigdy tego nie robi? I dlaczego haki holownicze tak niewiele zmieniły się od 1932 roku? Firma technologiczna Semcon powołała zespół złożony wyłącznie z kobiet, który miał spojrzeć na rozwój produktu z szerszej perspektywy. Efektem prac zespołu jest nowy pomysł automatycznego rozwiązania, dzięki któremu samochód i przyczepa sprzęgają się samoczynnie. Nie trzeba nawet wysiadać.

Wiosną ubiegłego roku firma Semcon poprosiła o nadsyłanie informacji o produktach, w których brakuje kobiecej perspektywy — i otrzymała ponad 500 sugestii. W wielu powtarzała się kwestia trudności w sprzęgnięciu przyczepy z hakiem holowniczym — trudności sprawiających, że holowanie przyczepy, np. towarowej, służącej do przewozu koni, kempingowej lub używanej do przewozu łodzi, postrzegane jest jako czynność mało bezpieczna. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmy Inizio/Semcon wskazują, że 50 procent respondentów preferuje rezygnację z używania przyczepy. A wśród tych osób aż 70 procent to kobiety.

„Gdy większość projektantów rozwiązań technicznych to mężczyźni, nietrudno o utratę zdolności do szerszego — nie tylko kobiecego — spojrzenia na każdy problem. Jeśli bowiem nie dostrzega się problemów związanych z jakimś produktem, istnieje mała szansa, że zostanie on zmieniony. Dla nas, dla firmy Semcon, zrozumienie każdego użytkownika końcowego ma zasadnicze znaczenie i dlatego właśnie potrafimy tworzyć produkty przynoszące ludziom maksimum korzyści” — mówi Markus Granlund, dyrektor generalny firmy Semcon.

Od świeżego spojrzenia do nowego pomysłu
Zespół projektantek — wyłącznie kobiet — podjął się zadania polegającego na opracowaniu inteligentnego, intuicyjnego rozwiązania, które w przyszłości dałoby się także stosować w samochodach autonomicznych. W rezultacie powstała koncepcja samoczynnego sprzęgania samochodu z przyczepą, nazwana Automatic Trailer Connection (ATC). Wszystko odbywa się automatycznie, a kierowca nie musi nawet wysiadać z auta.

„To, co szczególnie podoba nam się w tym pomyśle, to wykorzystanie inteligentnych systemów, w które współczesne samochody i tak są już wyposażone. Jeśli spojrzeć na olbrzymie kwoty wydane przez ostatnie 80 lat na rozwój produktów w branży motoryzacyjnej, trudno zrozumieć, dlaczego nikt nie udoskonalił haków holowniczych, skoro dla tak wielu osób są one uciążliwym rozwiązaniem. Czasem potrzebna jest nowa perspektywa” — mówi Sofie Askenbom, menedżerka projektu w zespole Add Perspectives.

Jak działa system ATC
Gdy samochód dzieli od przyczepy odległość około dwóch metrów, kamera samochodu wykrywa przyczepę i rozpoczyna się sprzęganie. Kierowca naciska przycisk „Auto Attach” (Sprzężenie automatyczne) na wyświetlaczu w samochodzie, a samochód autonomicznie cofa w stronę przyczepy. Aby zająć właściwe pozycje, samochód i przyczepa komunikują się ze sobą za pośrednictwem chmury. Zamiast haka holowniczego samochód zaopatrzony jest w gniazdo w zderzaku, służące do mechanicznego sprzężenia i elektrycznego zasilania przyczepy. Można zatem zrezygnować z przewodów. Cała operacja przypomina podłączanie zwykłego urządzenia i wykonywana jest autonomicznie przez samochód.

Mechaniczna blokada w gnieździe samochodu pewnie sprzęga go z przyczepą. Wówczas na wyświetlaczu pojawiają się informacje o masie i wyrównoważeniu ładunku, ograniczeniach prędkości, światłach stopu itp. Koło manewrowe przyczepy jest chowane automatycznie za pomocą silnika elektrycznego, który służy również do regulacji wysokości w trakcie sprzęgania. I to wszystko — można ruszać w drogę.

„Nasza koncepcja została opracowana przede wszystkim po to, by pokazać, jakie efekty może przynieść nowe spojrzenie na stary problem. Mamy jednak nadzieję, że producenci samochodów i przyczep będą w przyszłości zainteresowani rozwinięciem naszego pomysłu”, mówi Sofie Askenbom.

Fakty
Koncepcja Automatic Trailer Connection (ATC) jest owocem kampanii Add Perspectives zainicjowanej przez firmę Semcon wiosną 2018 roku w celu uwypuklenia potrzeby szerszego włączenia kobiet w prace nad nowymi technologiami. Zespół złożony wyłącznie z kobiet-projektantek postanowił skupić się na temacie holowania przyczep i skomplikowanego, ręcznego sprzęgania ich z samochodami.

Skład zespołu:
Sofie Askenbom, zarządzanie projektem/rozwój w dziedzinie cyfrowej, Malin Bengtsson, inżynieria projektu, Ida Borenstein, komunikacja, Sofia Elmestrand, inżynieria projektu, Anna Lindahl, doświadczenie użytkownika (UX), Laura Masaracchia, samouczenie maszyn, Sara Nilsson, doświadczenie użytkownika (UX), Åsa Rudberg, wzornictwo produktu, Lovisa Wargsjö, inżynieria produktu.

Tutaj można pobrać zdjęcia, nagrania wideo i informacje techniczne.

Więcej informacji na stronie semcon.com/addperspectives

 

Dodatkowych informacji udzieli:

Ida Borenstein, specjalistka ds. komunikacji w zespole Add Perspectives firmy Semcon
Tel.: +46 (0) 709-24 01 42 E-mail: ida.borenstein@semcon.com

Semcon jest międzynarodowym przedsiębiorstwem technologicznym, które opracowuje produkty na podstawie potrzeb i zachowań ludzi. Wzmacniamy pozycję konkurencyjną naszych klientów, zawsze wychodząc od potrzeb użytkownika końcowego — ponieważ ten, kto zna je najlepiej, potrafi tworzyć najlepsze produkty, przynoszące oczywiste korzyści ludziom. Semcon współpracuje przede wszystkim z firmami z branży motoryzacyjnej, przemysłowej, energetycznej i biomedycznej. Zatrudniamy ponad 2000 specjalistów i jesteśmy w stanie zrealizować cały cykl rozwoju produktu, od opracowania strategii i rozwiązań technicznych po wzornictwo przemysłowe i treści informacyjne. Przedsiębiorstwo Semcon zostało założone w Szwecji w 1980 roku i ma ponad 30 biur w ośmiu krajach. W sprawozdaniu za rok 2017 Grupa zadeklarowała roczne przychody ze sprzedaży w wysokości 1,8 mld SEK. Więcej informacji na semcon.com

Subscribe

Media

Media

Quotes

Gdy większość projektantów rozwiązań technicznych to mężczyźni, nietrudno o utratę zdolności do szerszego — nie tylko kobiecego — spojrzenia na każdy problem. Jeśli bowiem nie dostrzega się problemów związanych z jakimś produktem, istnieje mała szansa, że zostanie on zmieniony. Dla nas, dla firmy Semcon, zrozumienie każdego użytkownika końcowego ma zasadnicze znaczenie i dlatego właśnie potrafimy tworzyć produkty przynoszące ludziom maksimum korzyści.
Markus Granlund, dyrektor generalny firmy Semcon